Letištní kontroly skončí ve čtvrtek

Kontroly britských imigračních úředníků na pražském ruzyňském letišti budou pozastaveny od 9. srpna. Oznámil to ministr zahraničí Jan Kavan. Britští úředníci kontrolovali v Praze cestující přibližně tři týdny. Za tu dobu nevpustili na ostrovy asi 120 lidí, převážně Romů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí britské ambasády Zbyněk Havránek považuje kontroly britských imigračních úředníků za úspěšné. "Byla rozhodně účinná a také to byl důvod, proč jsme se rozhodli po souhlasu s českou vládou o pozastavení těch opatření. Já bych chtěl zdůraznit, že ta kontrola byla pouze pozastavena, nikoli ukončena."

S tím souhlasí i šéf české diplomacie Jan Kavan. "V průběhu 3 týdnů před jejím zavedením bylo registrováno 204 žádostí o azyl z České republiky, v následujícím období pouze 12 žádostí. Zavedení toho systému vyslalo jasný signál, že zneužívání azylových a imigračních procedur ve Velké Británii je nepřijatelné." Londýn bude bedlivě sledovat další. Zvýši-li se počet romských žadatelů o azyl vrátí se britští kontroloři na pražské letiště.

O vyjádření jsme požádali předsedu Grémia romských představitelů Ondřeje Giňu: "Zrušení britských na pražském letišti vítám jako akt, který pomůže stabilizovat situaci tady u nás v česé republice a věřím tomu, že napříště nebudou muset být takovéto kontroly zaváděny u nás ani nikde jinde."

Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil odmítl včera potvrdit spekulace o tom, že by Kavan mohl oznámit datum ukončení kontroverzních ruzyňských kontrol. Pohovory na ruzyňském letišti včera sledovali aktivisté Českého helsinského výboru. Na pokračování spolupráce se ale s Brity zatím nedohodli. O britských kontrolách, ale zejména o celkové situaci v romské komunitě, dnes možná budou znovu jednat romští předáci s představiteli Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity.

Markéta Kaclová, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme