Letištní kontroly skončí ve čtvrtek

Kontroly britských imigračních úředníků na pražském ruzyňském letišti budou pozastaveny od 9. srpna. Oznámil to ministr zahraničí Jan Kavan. Britští úředníci kontrolovali v Praze cestující přibližně tři týdny. Za tu dobu nevpustili na ostrovy asi 120 lidí, převážně Romů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí britské ambasády Zbyněk Havránek považuje kontroly britských imigračních úředníků za úspěšné. "Byla rozhodně účinná a také to byl důvod, proč jsme se rozhodli po souhlasu s českou vládou o pozastavení těch opatření. Já bych chtěl zdůraznit, že ta kontrola byla pouze pozastavena, nikoli ukončena."

S tím souhlasí i šéf české diplomacie Jan Kavan. "V průběhu 3 týdnů před jejím zavedením bylo registrováno 204 žádostí o azyl z České republiky, v následujícím období pouze 12 žádostí. Zavedení toho systému vyslalo jasný signál, že zneužívání azylových a imigračních procedur ve Velké Británii je nepřijatelné." Londýn bude bedlivě sledovat další. Zvýši-li se počet romských žadatelů o azyl vrátí se britští kontroloři na pražské letiště.

O vyjádření jsme požádali předsedu Grémia romských představitelů Ondřeje Giňu: "Zrušení britských na pražském letišti vítám jako akt, který pomůže stabilizovat situaci tady u nás v česé republice a věřím tomu, že napříště nebudou muset být takovéto kontroly zaváděny u nás ani nikde jinde."

Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil odmítl včera potvrdit spekulace o tom, že by Kavan mohl oznámit datum ukončení kontroverzních ruzyňských kontrol. Pohovory na ruzyňském letišti včera sledovali aktivisté Českého helsinského výboru. Na pokračování spolupráce se ale s Brity zatím nedohodli. O britských kontrolách, ale zejména o celkové situaci v romské komunitě, dnes možná budou znovu jednat romští předáci s představiteli Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity.

Markéta Kaclová, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme