Sever Čech zasáhl silný déšť. Hasiči hlásí neprůjezdné silnice, na Děčínsku se protrhla hráz rybníka

Intenzivní déšť zvedl hladiny potoků a řek na Děčínsku a Liberecku. V Mikulášovicích na Děčínsku se protrhla hráz rybníka a voda zatopila sklep nedalekého rodinného domu. Neprůjezdná je řada silnic, v Liberci musela být odpoledne uzavřena Fibichova nebo Rychtářská ulice. Na vzestupu jsou hladiny místních toků, například Smědé nebo Lužické Nisy. Hasiči evidují desítky výjezdů.

Liberec (Aktualizováno: 22:40 17. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle krajského povodňového webu platí na Liberecku stav ohrožení na Olešce v Dětřichově, na nižším druhém povodňovém stupni je Lužická Nisa v Hrádku nad Nisou, Jeřice v Chrastavě a Ještědský potok ve Stráži pod Ralskem. První povodňový stupeň platí na Lužické Nise v Liberci, na Řasnici ve Frýdlantu, Kunratickém potoce a také na Panenském potoce v Rynolticích. V podvečer se situace uklidnila, po setmění začalo ale znovu pršet.

Hasiči vyjížděli v sobotu v souvislosti s intenzivními dešti zhruba ke 40 událostem, evakuovali preventivně dětský tábor u Mníšku. ČTK to řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Přerovský. 

Auta mají problém vodou projet | Foto: Artur Janoušek | Zdroj: Český rozhlas

Podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) spadlo v oblasti Jizerských hor nad Libercem za posledních 24 hodin bezmála 70 litrů vody na metr čtvereční. Déšť zkomplikoval hlavně dopravu v Liberci, některé ulice město muselo uzavřít.

Neprůjezdná byla odpoledne Fibichova ulice pod libereckou zoologickou zahradou, kterou zaplavila voda. „Důvodem byla nedostatečná kapacita kanalizačních vpustí a ucpaný potok,“ řekl Přerovský.

Uzavřená byla také Rychtářská ulice, kde se propadla vozovka. Vodu odčerpávali hasiči i v hotelu Impuls. Vodní laguna tam ohrozila centrální elektrický rozvaděč ve sklepě. Problémy byly i jinde, tlak vody na několika místech vyrazil těžká víka kanálů, a zejména níže položené úseky komunikací tak byly pod vodou.

15:40 h - V Liberci, ulici Rychtářská, došlo k propadnutí zeminy následkem přivalu vody. Hasiči zajistili a následně vyprostili osobní vozidlo pomocí lanového navijáku. Vozidlo bez poškození předali majitelce.

16:46 – 17. 07. 2021

2 12

„Mimo Liberec byly jen drobné jednotlivé události, v Hrádku nad Nisou čerpání vody z domu, jedno čerpání bylo v Raspenavě a v Jablonci spadlý strom,“ dodal mluvčí.

Podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) extrémně prší zejména ve Šluknovském výběžku. Nejvíc v oblasti Lobendavy, kde za čtyři hodiny spadlo zhruba 70 litrů vody na metr čtvereční. Labe ani žádná z řek zatím nedosáhly žádného povodňového stupně. Rychle ale stoupá hladina Mandavy ve Varnsdorfu, které do prvního stupně chybí jen pár centimetrů.

Intenzivní déšť zvedl hladiny potoků a řek na Děčínsku. V Mikulášovicích se protrhla hráz rybníka a voda zatopila sklep nedalekého rodinného domu. V sousedním Vilémově zaplavila voda silnici přímo před stanicí dobrovolných hasičů. Od 15.00 už hasiči na Děčínsku evidovali více než 80 událostí, většinou jde o zatopené sklepy nebo silnice, řekl ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Milan Tabi.

Víkendové bouřky budou silnější, než meteorologové očekávali. Na Lužické Nise hrozí povodně

Číst článek

Podle informací z Českých drah kvůli zaplavenému kolejišti na německé straně v Bad Schandau nejezdí vlaky z Děčína do Německa, dopravu tam zajišťují autobusy. Kvůli zaplaveným kolejím nejezdí vlaky ani mezi stanicemi Děčín hlavní nádraží a Děčín-Prostřední Žleb.

První vlna bouřek s přívalovými dešti Děčín zasáhla už v noci, kdy byla pod vodou silnice I/13 a oblast Pětimostí, přívaly vody ale poškodily také ulici Jiřího z Poděbrad, část ulice se propadla a museli ji uzavřít. Vodu na Pětimostí se v noci podařilo odčerpat, intenzivní deště během dne prostor znovu zatopily a silnice je opět neprůjezdná. Zatopené jsou ve městě i vozovky v Poštovní, Ústecké, Podmokelské a Hankově ulici.

Podle policejní mluvčí Ústeckého kraje Veroniky Hyšplerové voda zaplavila také silnici z Hřenska směrem na Meznou, městská policie tam odklání dopravu. Pod vodou je silnice z Lobendavy směrem na Severní. Uzavřená je silnice z Děčína na Hřensko a dál do Německa. Voda zaplavila také část Střelecké ulice v Ústí nad Labem, komunikace je proto ve směru z centra k D8 uzavřena.

Zablokovaná trať u Tišnova

Bouřka v části Jihomoravského kraje zablokovala provoz na trati z Havlíčkova Brodu do Tišnova. V úseku mezi Tišnovem a Řikonínem na Brněnsku spadl strom a do trakčního vedení napadaly větve. Práce na jejich odstranění trvaly zhruba dvě hodiny. Od 19.45 je trať průjezdná po jedné koleji, řekl ČTK mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Podle webu Českých drah se mohou v místě omezení vlaky opožďovat o 15 až 20 minut.

„Do vedení zasahuje i spadlý strom, který musejí hasiči odřezat. Kvůli napadaným větvím je vypnutá elektrika, ale do hodiny by se mělo zase jezdit. Před vypnutím jsme nechali projet téměř všechny vlaky, stojí tam jeden,“ uvedl kolem 18.30 Gavenda.

Pro Jihomoravský kraj platí až do nedělního odpoledne výstraha před velmi silnými bouřkami. Pro okres Znojmo platí rovněž výstraha před povodněmi. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme