Česko 5:1 Lotyšsko

Lidé stále neumějí chránit svá data. Zejména číslo mobilního telefonu

Češi neumějí chránit svá osobní data. Toho využívají obchodníci, kteří výměnou za klientské výhody žádají vyplnění citlivých údajů. Ze zákazníka se tak doslova stává zboží, s dobrovolně odevzdanými daty lze totiž legálně obchodovat. A je to jeden z nejúspěšnějších artiklů současnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon Apple iPhone | Foto: Tomáš Adamec

Napsat si PIN kód na platební kartu málokdo z nás považuje za bezpečné. Vyplnit ale více údajů, než kolik je uvedeno na občanském průkazu, například kvůli desáté kávě zdarma, nám velké problémy nedělá.

„Většinou se snažím data chránit. Svoje osobní údaje uvedu pouze ve chvíli, kdy mi o nabízenou službu opravdu jde. A snažím se údajů uvést co nejméně. Co lze vynechat, to vynechám,“ popisuje Anna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak nakládáme s osobními daty, zjišťovala redaktorka Zuzana Vlčková

Její přístup k ochraně osobních dat není právě obvyklý. Odborné organizace poukazují na to, že většina z nás automaticky vyplní, co se žádá. A málokdo si tento svůj přístup spojuje s nevyžádanými telefonáty, poštou nebo emailovými spamy.

„Svá osobní data publikujeme na internetu dobrovolně nebo je dáváme různým firmám velice jednoduše. Vůbec si jich nevážíme. Ohledně osobních dat existuje velký šedý nebo černý trh, na kterém se pak s daty obchoduje,“ potvrzuje šéfredaktor odborného serveru Lupa.cz David Slížek.

Jak upozorňuje předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec, nestačí chránit jen údaje, které považujeme za nejcitlivější, tedy rodné číslo a podobně.

„Jsou to všechna data, která identifikují naši osobu. To znamená, nejen rodné číslo, ale i bydliště, mobilní číslo. Dokonce naše praxe ukazuje, že číslo mobilního telefonu je důležitější a citlivější údaj než samotné rodné číslo. Podle tohoto čísla najdete kteroukoli osobu a je to unikátní číslo, narozdíl třeba od rodných čísel, zde neexistují duplicity,“ vysvětluje Němec.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném zneužívání osobních dat jsme mluvili také v Dopoledním Radiožurnálu. Hostem byl šéfredaktor odborného serveru Lupa.cz David Slížek.

Zákon ale pamatuje na to, jak vzít souhlas s užitím našich dat zpět. „Pokud někde souhlasíte s předáváním osobních údajů, tak souhlas můžete odvolat. Dokonce máte právo, že firma nebo právní subjekt, který o vás vede jakékoli osobní údaje ve svých databázích, je povinen vám tuto informaci poskytnout,“ doplňuje Němec.

Jakýsi krok zpět tedy existuje, ale jen co se obchodního práva týče. Například neuvážené zveřejnění dat na internetu vzít zpátky nelze. Mezinárodní instituce sice vedou diskuzi o jakémsi právu na zapomnění, tedy na to, že by stará data mohla být z webových stránek stahována, žádné takové opatření ani jeho časový horizont zatím ale nejsou v dohlednu.

Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme