Lidé ve velíně ČT byli legitimováni

Generální ředitel České televize Jiří Hodač před polednem vstoupil za asistence policie a soukromé bezpečností služby do místnosti takzvaného velína v budově zpravodajství a začal legitimovat lidi, kteří ve zpravodajském sále setrvávají. Jeho právní zástupkyně tento krok odůvodnila tím, že Hodač jako šéf ČT má právo vědět, kdo se v této místnosti zdržuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vchod do zpravodajského sálu blokují už zhruba 20 hodin členové bezpečností služby najaté Hodačem. V místnosti setrvává kolem 50 lidí; ochranka brání vstupu do sálu i katolickému knězi Tomáši Halíkovi. Právního zástupce odborářů už bezpečnostní služba do místnosti vpustila.

Ve slovní konflikt se členy bezpečností služby, která blokuje vstupy do zpravodajského sálu České televize, přerostla marná snaha čtyřkoaličních senátorů Jana Rumla a Heleny Rögnerové dostat se dovnitř. Senátoři se odvolávali na to, že jsou ústavní činitelé a že uvnitř chtějí zkontrolovat, zda tam není porušován zákon. Členka krizového štábu ČT Daniela Drtinová se přitom od návštěvy senátorů distancovala a uvedla, že zaměstnanci senátory nezvali.

Do zpravodajského sálu pronikl po naléhání zaměstnanců ČT alespoň katolický kněz Tomáš Halík. Ten se odvolával na humanitární důvody a na to, že mezi lidmi ve velíně má své věřící.

Sám Hodač při odchodu ze zpravodajského sálu nereagoval na žádné dotazy, nikomu nic neřekl a za asistence svých bodyguardů opět odešel. Situace byla velmi vypjatá, shluk asi 30 lidí před velínem Hodače slovně napadal, ale k žádnému násilí nedošlo.

Prezident Václav Havel telefonoval krátce před silvestrovskou půlnocí zaměstnancům České televize, kteří nesouhlasí s volbou jejího nového generálního ředitele Jiřího Hodače a od nedělního odpoledne jsou soukromou bezpečnostní službou v podstatě zablokováni v místnosti velína budovy zpravodajství. Havel podle mluvčího Krizového výboru ČT Adama Komerse telefonoval jemu a jeho kolegům nikoliv z pozice prezidenta, ale jako občan, aby zaměstnancům ČT popřál vše nejlepší v Novém roce. „Šlo o ryze soukromý telefonát,“ řekl Komers.

Nespokojení redaktoři České televize tvrdí, že jsou i nadále schopní normálně zajišťovat zpravodajství. Mluvčí krizového štábu zaměstnanců Adam Komers prohlásil, že jsou profesionálové a dokážou se přizpůsobit jakýmkoliv podmínkám. Zpravodajskou relaci vzbouřenců ve 12 hodin a 50 minut ale mohli jako v předchozích dnech vidět pouze vlastníci televizorů se satelitním příjmem, případně někteří uživatelé kabelové televize a internetu.

Kromě toho se nespokojeným redaktorům podařilo dvakrát mimořádně vstoupit do Hodačova vysílání. Před zprávami nejprve uvedli pořad rekapitulující situaci v České televizi a po novoročním projevu prezidenta Václava Havla zařadili sestřih momentů posledních dní v newsroomu podbarvený zpěvem Louise Amstronga.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme