Lidový dům začíná být netrpělivý

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach po dnešním jednání užšího vedení strany prohlásil, že premiér a šéf ODS Mirek Topolánek chce zbytečně oddalovat sestavení nové vlády jednáním s parlamentními stranami o předčasných volbách. ODS ale tvrdí, že jednání nijak nezdržuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach ve sněmovním studiu Českého rozhlasu | Foto: Marián Vojtek

Podle jednoho z vyjednavačů nejsilnější strany a šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře začnou rozhovory v nejbližších hodinách. Úřadující šéf KDU-ČSL Jan Kasal po ranním zasedání stranického předsednictva řekl, že lidovci nebudou při jednáních s občanskými demokraty blokovat žádný z možných termínů předčasných voleb.

ODS chce hlasování co nejdřív. ČSSD reagovala nabídkou vlády založené na širší dohodě stran na jeden rok. Kdyby politici po dvanácti měsících dospěli k názoru, že takový kabinet nefunguje, mohli by se podle sociálních demokratů domluvit na dřívějších volbách. Nepřipadají ale pro ně v úvahu dřív než v červnu 2008.

Premiér a šéf ODS Topolánek dostal od víkendového kongresu mandát jednat o vládě s ostatními nekomunistickými stranami včetně ČSSD. Nesmí ale se sociálními demokraty uzavřít velkou koalici, opoziční smlouvu nebo dopustit vládu ČSSD podporovanou komunisty.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme