Ministerstvo obrany prodá barokní budovu Invalidovny v pražském Karlíně

Ministerstvo obrany se dál zbavuje nepotřebného majetku. K prodeji teď chystá barokní budovu Invalidovny v Karlíně v Praze 8. Resort pro ni nenašel využití poté, co se z ní odstěhoval vojenský historický archiv. Druhá největší armádní budova v Praze je teď prázdná, nabídku by ministerstvo mělo zveřejnit na podzim.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Invalidovna

Invalidovna | Foto: Eva Dvořáková

„Naposledy jsem tam byl docela nedávno, v prosinci nebo v lednu. Invalidovna není v žádném špatném technickém stavu, i krovy jsou relativně v pořádku,“ říká historik umění Zdeněk Lukeš.

O Invalidovnu měla v minulosti zájem třeba Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, ještě nedávno se uvažovalo o využití pro ústav rehabilitační péče. Z plánů ale sešlo a ministerstvo obrany budovu prodá.

„Naše nabídková povinnost ostatním organizačním složkám státu skončila 9. února. Nikdo neprojevil zájem. Další postup bude ocenění a nabídka k prodeji,“ potvrzuje náměstek ekonomické a majetkové sekce Roman Molík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo obrany se dál zbavuje nepotřebného majetku. K prodeji teď půjde barokní budova Invalidovna v pražském Karlíně

Podle něj nabídku zveřejní nejdřív za půl roku: „Musí se jít až do smluv a dokladů i desítek let starých. Předpoklad je podzim nebo jaro příštího roku.“

Přízemí Invalidovny poškodily záplavy před 13 lety, které v tehdejším vojenském archivu zatopily 30 tisíc kartonů s dokumenty. Záplavám budova čelí už přes 250 let, prakticky od svého vybudování.

„To je dům, který byl postavený velmi robustně. Byl pravidelně zaplavován téměř každý rok vltavskou vodou,“ připomíná Zdeněk Lukeš.

Invalidovnu zpopularizoval třeba film Miloše Formana Amadeus, který se točil přímo v ní. Jedním z plánů byla i přestavba na hotel, tu by ale mohlo zkomplikovat to, že budova je památkově chráněná.

Invalidovna | Foto: Eva Dvořáková

„Tady by památkáři asi měli řadu námitek. Dnes není možné udělat hotel jinak, než že tam skutečně vybavíte každý pokoj sociálním zařízením. To by byly veliké zásahy do konstrukce,“ vysvětluje Zdeněk Lukeš.

Praha 8 si nepřeje, aby objekt zchátral: „Byl nákladně zrekonstruován park v okolí. V minulosti se mluvilo o tom, že by v budově vznikl hotel, koleje nebo přímo studentské zázemí spojené s vysokou školou. To všechno by bylo pro městskou část přijatelné,“ říká její mluvčí Anna Patočková.

Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme