Ministerstvo obrany zařadilo dalších 18 lidí na seznam účastníků třetího odboje

Za více než rok, kdy platí zákon o protikomunistickém odboji, převzaly skoro tři stovky lidí ocenění za účast ve třetím odboji. Dnes jich přibylo dalších osmnáct, mezi nimi například chartistka Dana Němcová nebo písničkář Jaroslav Hutka. Premiér a zároveň pověřený ministr obrany jim předal pamětní odznak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a pověřený ministr obrany Petr Nečas předal osvědčení účastníkům odboje a odporu proti komunismu | Zdroj: ČTK

„Jen takové příklady zpevňují páteř celého národa. Zápas o interpretaci minulosti je vždy výsostně zápasem o budoucnost. Nesmíme připustit ztrátu paměti, abychom tu minulost nemuseli zažívat znovu. Splácíme dnes společenský dluh, který je dávno po lhůtě splatnosti. Odpusťte, že to trvalo tak dlouho,“ zdůraznil Petr Nečas.

Ministerstvo obrany přijalo od listopadu 2011 už čtyři tisíce žádostí o osvědčení za účast ve třetím odboji, v průměru vyhoví každé páté. Například žádost chartistky Dany Němcové vyřizoval resort rok.

„Já myslím, že nemají jinou možnost, než to opravdu brát popořadě. A žádostí je prostě hodně, tak než to prosejí – oprávněné, neoprávněné, ověří všechny údaje a tak dále, to je časově náročné. Takže se nemůže nikdo divit,“ uvedla Němcová.

Tři odznaky pak převzal Václav Mach – jeden pro sebe a dva za své rodiče. Všichni tři se v 50. letech zapojili do činnosti odbojové skupiny Partyzánská legie, po roce je ale zatkla státní bezpečnost.

„Tak otec by se toho nedožil, protože v 60. roce zemřel ve vězení v Leopoldově. A maminka se mi vrátila v 53 letech, odseděla si skoro deset let. Takže pro mě je škoda, že se toho máti nemohla dožít, poněvadž za deset let v kriminále v Pardubicích by si to zasloužila taky,“ zavzpomínal Mach.

Petr Medek, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme