Ministr John slíbil v případě potíží posílení policie v Novém Bydžově

Vedení radnice Nového Bydžova na Královéhradecku si od svého nástupu po podzimních volbách ostře stěžuje na velkou kriminalitu v obci. Tu prý prudce zvýšili nově přistěhovaní Romové. Starosta Pavel Louda vydal prohlášení, které Romy ostře kritizuje a radnice rozhodla o zvýšení počtu strážníků a na čtyři příští víkendy si najala bezpečnostní agenturu. Situaci se dnes do Nového Bydžova vydal obhlédnout ministr vnitra Radek John. A slíbil, že pokud budou problémy pokračovat, vyšle na místo víc policistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek John (Věci veřejné) exkluzivně komentuje průběžné výsledky voleb. | Foto: Tomáš Adamec

„Dostal jsem dramatický dopis od pana starosty a současně jsem si nechal vytáhnout čísla. A zjistil jsem, že nárůst násilných trestných činů v Novém Bydžově neexistuje. Každý rok jich tam je zhruba kolem 26. Nejedná se tedy o žádné drama, došlo tam jen v prosinci k rychlému sledu případů. Policie nicméně zareagovala, posílila tam stav a je tam k dispozici 22 policistů,“ uvedl ministr vnitra Radek John.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Novém Bydžově mluvil na radiožurnálu ministr vnitra Radek John

Situace v sedmitisícovém městě se vyhrotila po několika přepadeních a znásilnění. Ministr John to považuje za nešťastnou shodu okolností. Přímo na místě ale dnes připustil, že město má dlouhodobě problém s integrací romské menšiny:

„Přijel jsem pana starostu ubezpečit, že bezpečnost bude zachována a kdyby tam došlo k eskalaci problémů, posílíme místní policii ještě více. Jsem potěšen, že objasněnost trestných činů v Novém Bydžově je 87 procent. Kéž by tomu tak bylo v celé republice.

Podle Johna šlo spíše o hysterickou reakci na některé trestné činy: „Původ je u pana starosty, kterého na druhou stranu chápu. Oni tam dělají velké věci, pokus o sociální integraci menšin. Když najednou nastane nějaká emotivní situace, tak emotivně reagují. Zdá se jim, že po letech práce nemají takové výsledky, které by odpovídali energii, kterou do toho vkládají. Oni například otevřeli nízkoprahové středisko pro děti z menšin, a meziročně poklesla kriminalita dětí o 65 procent. Mají tedy i úspěchy, ale občas je postihne skepse. Poslední přepadení proběhlo 5. ledna, od té doby nic.“

John se se starostou Loudou údajně shodnul na potřebě rychlého přijetí zákona proti hazardu. „Je třeba, aby obce a města měly kompetenci omezovat počet heren a to je třeba řešit v zákoně. Slíbil jsem, že až bude zákon hotov, dám ho do Nového Bydžově k připomínkám,“ uvedl John a dodal:

„Šlo mi o to ujistit se, že pan starosta i pan krajský ředitel budou dokonale spolupracovat, aby byla posílena bezpečnost. Mluvili jsme i o spolupráci s městskou policií, která je také v pořádku. Ještě jsme mluvili o kamerovém systému, které by město potřebovalo vylepšit. Ještě se sem budu vracet, abychom si byli jisti, že v České republice nebudou nějaká ohniska, kde by bylo méně bezpečno než na jiných místech.“

Eva Boudová, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme