Ministr vnitra: Policie při porušení zákona proti technoparty znovu zasáhne

Ministr vnitra František Bublan prohlásil, že v případě další technoparty, jejíž účastníci poruší zákon, by policie znovu zasáhla. Uvedl to dnes při návštěvě Tachova. Jak ministr řekl, policie musí především chránit zákon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Bublan

František Bublan | Foto: Úřad vlády ČR

"Pokud zase porušen zákon, tak nám nezbývá nic jiného než jednat. Já vím, že situace je těžká, policie je trošku znejistělá, ale nelze ustoupit. To znamená, když to bude někde jinde, bude to za stejných podmínek jako tady, nebo dojde k porušení zákona, tak policie jednat musí," zdůraznil Bublan.

Ministr je přesvědčen, že policejní zákrok byl oprávněný a přiměřený. "Možná, že jen některé konkrétní zákroky o sobotní noci byly nepřiměřené, ale těch asi nebylo mnoho," uvedl. Ministr také připustil, že by bylo lepší, kdyby byl v době zásahu přímo na místě. Tehdy ale nemohl přijet, protože byl v zahraničí.

Na dnešním setkání nechyběl ani účastník technoparty a organizátor protestů proti policejnímu zákroku David Čermák. Překvapilo ho, že starostové na Tachovsku jsou poměrně jednotní ve svém hodnocení policejního zákroku. Domnívá se, že jejich názory nereprezentují názory všech lidí v obcích, které spravují. "Například v Mlýnci si rozhodně nemyslí všichni lidé, že policie měla takto zasáhnout," připomněl Čermák.

Vládu za postoj k technoparty a k zásahu policie kritizuje prezident. Podle Václava Klause se ukazuje, že se na věc nedá dívat černobíle a vláda dělá chybu, že se staví zcela jednoznačně pouze na jednu stranu. "Zarputilé lpění na jednom extrémním názoru, nemůže dopadnout dobře," domnívá se prezident. Podle Klause není možné, aby zásah policie vyšuměl tím, že se odhalí pár příslušníků policie, kteří tvrději zasáhli. Postavit mimo službu čtyři policisty je podle něho falešné řešení: "Převést to na tuto věc, by bylo zbavením se jakékoliv odpovědnosti a ta zodpovědnost je politická, je ministerská, je od vedení policie, ne od toho policisty, který také neví přesně, jak má v té dané chvíli zasáhnout," řekl v polovině srpna Radiožurnálu Václav Klaus.

Politické grémium sociální demokracie odmítlo výzvu předsedy ODS Mirka Topolánka k diskusi všech demokratických politických stran kvůli událostem kolem Czechteku. Předseda strany Stanislav Gross také řekl, že grémium ČSSD považuje policejní zásah proti vyznavačům techna za adekvátní.

Senát přijal usnesení, kde postup policistů označil za neadekvátní a požádal o jeho důkladné, objektivní a rychlé vyšetření. O jeho výsledku mají premiér a ministr vnitra podat horní komoře parlamentu podrobnou zprávu.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme