Monitoring veřejného osvětlení pomáhá odhalit černý odběr elektřiny. Z lamp čerpají reklamní cedule i auta

Blíží se podzim a dny, kdy se v ulicích víc svítí. Právě v tomto období zaznamenává společnost Technologie hlavního města Prahy častěji podezření na to, že se lidé připojují k lampám jako zdroji elektřiny načerno. Vloni takto odhalili osm případů, letos už devět. Ten poslední teď v září. Na dispečinku jim to od přelomu roku pomáhají zjistit takzvaná chytrá zapínací místa, která nejen lampy napájí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technik Michal kontroluje takzvaná zapínací místa

Technik Michal kontroluje takzvaná zapínací místa | Foto: Kristýna Vašíčková | Zdroj: Český rozhlas

„V té základní ploše vidíme všechna zapínací místa zelená, to znamená, že jsou v pořádku. Potom tady máme druhou záložku, takzvané upozornění, a tam vidíme červená zapínací místa, kde vznikl nějaký alarm, nějaká notifikace,“ popisuje technik Michal monitory na svém stole.

Přehrát

00:00 / 00:00

Veřejné osvětlení jako zdroj nelegálního odběru elektřiny. Poslechněte si reportáž Kristýny Vašíčkové o tom, jak odhaluje společnost Technologie hl. m. Prahy černé odběry

„Tady vidíme aktuální odběry proudu a ta hodnota je už na 15 ampérech. To znamená, že je tam o hodně větší odběr, než je normální.“ V takovém případě volá Michal posádku, která místo prověří.

„Zpravidla se jedná o přídavná světla nebo nějaké reklamní cedule, domácnosti bezdomovců, setkali jsme se v letošním roce se třemi případy, kdy napájeli ledničku a televizi. V několika případech se jednalo o černý odběr elektrické energie pro napájení autobaterie vozidla,“ popisuje místopředseda představenstva Technologií hl. m. Prahy Tomáš Novotný.

Pokud posádka v terénu černý odběr potvrdí, zabývá se případem policie. „Rád bych zdůraznil a varoval všechny občany, že se jedná o trestný čin a současně je to věc, která je poměrně nebezpečná, hrozí vážný úraz elektrickým proudem,“ dodává Novotný.

Poslechněte si celou reportáž Kristýny Vašíčkové o černých odběrech.

Klára Škodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme