Problém bezdomovectví nevyřeší hrozba vězení, argumentuje ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Ty, kteří si bezdomovectví vybrali jako životní styl, můžeme vytěsnit, namítá Čunek.
Senátor Zdeněk Hraba přišel s oznámením, že připravuje návrh zákona, který by za určitých okolností postavil žití bez domova mimo zákon. Jak otázku bezdomovectví řešit?
„Chci, aby byla řešena otázka problémových bezdomovců, je to třeba dělat komplexně. V první linii je potřeba maximálně pomoci těm bezdomovcům, kteří pomoc chtějí,“ říká senátor Hraba pro Radiožurnál.
„Trestání lidí bez domova samozřejmě není řešením. Řešení je předcházení bezdomovectví,“ říká pro Český rozhlas ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.
„Když si získáte něčí důvěru a on se otevře, tak je to skvělé. Některé příběhy, které nám vyprávějí, jsou fascinující,“ popsala Eliška Mocková v seriálu Narozeni do svobody.
Z klimatických štítků mají mít podle e-mailu výjimku historické budovy, jako jsou zámky a hrady. Text si to zdůvodňuje tím, že jde o úlevu bohatým. To ale také není pravda.
Dvě speciální iglú pořídila prachatická radnice společně s organizací Prevent, protože ve městě chybí noclehárna a ty vzdálenější někteří ani využít nemohou.
Beznadějně zapomenuté a Bohem i lidmi odstrčené kouty středního Ruska, kde bují především bída, beznaděj, alkoholismus a prostituce. Na tato místa zavádí čtenáře kniha ruské opoziční novinářky.
Větší města se potýkají s problémy s lidmi bez domova. Problémy se nevyhnuly ani Kroměříži, kde je situace podle místních občanů dlouhodobě opravdu velmi nepříjemná.
„Vrací mi to trochu moci a naděje, že se věci změní,“ popisuje pro server Politico Catherine Keenanová, 53letá žena, která se minulý měsíc přihlásila k volbám spolu se svými syny.
Arnaldo je sicilský důchodce. V posledních letech si už nemohl dovolit zaplatit byt. Proto se nejprve obrátil na sociální služby svého města a poté se rozhodl vyhledat azyl na letišti v Bologni.
Setkání pomáhají nejen ženám bez domova. Ale také sociálním pracovnicím, které si během sezení můžou všimnout i takových potíží, se kterými se jim klientky během běžných pracovních setkání nesvěří.
V současné době ve Finsku bez střechy nad hlavou žije asi 3600 lidí. A pomocí programu Housing First chtějí Finové problém s bezdomovectví do roku 2027 úplně vyřešit.
Idylka, kterou si většina společnosti se sněhem, má svou odvrácenou stránku. Umrzání lidí, kteří nemají domovy, z jejichž oken by se mohli dojímat nad příchodem zimy.
Lidé bez domova se k práci pro městskou část dostali přes spolek Mezi4stěny, který řeší problematiku bezdomovectví. S radnicí uzavřel smlouvu, zajišťuje konkrétní dvojice a vyplácí jim odměnu.
Na nápad kadeřnictví a holičství pro charitní klienty Lucii přivedlo její dřívější povolání, pracovala v barbershopu v Anglii. I tam mohli chodit lidé bez domova.
Ukrajinská organizace Dům milosrdenství, která se stará hlavně o starší lidi bez domova, koupila za Kyjevem několik parcel. Vznikne na nich pro potřebné modulární bydlení, se kterým pomáhají i Češi.
„Čím dál více lidí je ve velmi zbědovaném stavu. Jejich fyzické i psychické zdraví je na takové úrovni, že potřebujeme vyřešit, aby vůbec byli schopni základního fungování,“ upozorňuje Martin Šimáček.
Ocitnout se na hranici bezdomovectví je podle ředitele Charity České Budějovice Františka Nestávala dnes velmi snadné. Každý z lidí bez domova průměrně dluží částku kolem sta tisíc korun.
Odběr elektřiny z veřejného osvětlení je běžnější než si mnozí myslí. Nad tím, aby nebyly lampy zneužívány dohlíží společnost Technologie hlavního města Prahy. Ta má nejvíce práce právě přes podzim.
Praha plánuje na konci června zavřít své humanitární hotely pro lidi bez domova, které pro ně otevřela v době koronavirové pandemie. Desítky z nich ale nemají kam jít. Co s nimi bude?