Motorové čluny nebudou smět přes léto na přehrady

Soukromé motorové čluny a skútry nebudou smět v hlavní letní sezoně jezdit například na Orlíku nebo na Slapech. Vláda na výjezdním zasedání v Českých Budějovicích po bouřlivé debatě schválila vyhlášku o vodních nádržích a tocích, na kterých je plavba plavidel se spalovacími motory zakázána. Zákaz, který bude platit každý rok od 15. června do 15. září, prosadil ministr životního prostředí Miloš Kužvart proti opačnému stanovisku ministra dopravy Jaromíra Schlinga.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Motorový člun na řece | Foto: Suzuki

"Zákaz jsme prosazovali zejména proto, abychom ochránili bezpečnost rekreantů na těch vodních nádržích a ochránili životní prostředí, zejména v oblasti hlukové zátěže celé lokality a čistoty vody - ta by se mohla významně zhoršit právě takovým neřízeným provozem těchto plavidel se spalovacími motory," řekla Radiožurnálu mluvčí Kužvartova resortu Rita Gabrielová.

"Já jsem velmi rád, že vláda se po dlouhé diskusi nakonec přiklonila na stranu ministerstva životního prostředí. To, čemu se vláda postavila, je naprosto nekontrolovatelné využívání vodních ploch právě v tom nejcitlivějším letním období," neskrýval spokojenost ministr Kužvart.

Lipenská přehrada
Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kužvart o zákazu motorů na vodě

Resort dopravy navrhoval zakázat motorová plavidla asi na 140 nádržích, zatímco na 15 vodních plochách by byla povolena i v době dovolených, tedy mezi 15. červnem a 15. zářím. Vyhláška měla jen omezit rychlost motorových člunů na 25 kilometrů za hodinu a stanovit hodiny, kdy mohou být provozovány.

Podle ministra Jaromíra Schlinga bylo dnes na vládě přijato špatné řešení, které podle jeho názoru nebude mít dlouhý život. Ministr Kužvart mu ale oponuje: "Racionalita a slušnost zvítězily nad lobismem."

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme