Na čističkách jsou miliardové škody
Asi 30 nefungujících čistíren odpadních vod, s tím související znečištění řek a odhadem až miliardové škody. Resort bude opravy čistíren dotovat. Jejich zprovoznění ale bude trvat týdny. Z hlediska životního prostředí je jedním z největších problémů po povodních kvalita vody v řekách. Radiožurnálu to potvrdil ministr životního prostředí Libor Ambrozek. "Po opadu povodňové vlny samozřejmě ta koncentrace znečišťujících látek je poměrně veliká nejenom kvůli chemických podnikům ale především kvůli odstaveným a poškozeným čiástírnám odpadních vod." Dnes jede ministr do Písku, aby se osobně na škody na čistírně podíval a představil možnosti čerpání peněz z rezortu.
Z pohledu ministerstva životního prostředí jde momentálně o nejvážnější problém po záplavách. "Podle našich prvních odhadů se jedná asi o 30 čistíren odpadních vod,včetně tak velkých jako je pražská, českobudějovická nebo plzeňská. Ta odstávka může trvat 6-8 týdnů u většiny z nich a naší snahou je, aby byly co nejdříve v provozu. Proto jsme připravili na státním fondu životního prostředí dotační titul právě na obnovu funkcí těchto čistíren, aby mohly proběhnout co nejrychleji."
Na opravy poškozených čistíren jsou připraveny dotace. "My jsme připraveni hradit ty investičí práce na obnově a to co nabízíme navíc proti minulým povodním, jsou i prostředky na tu okamžitou obnovu funkcí toznamená i na ten záladní úklid s tím, že ten formulář je proti tomu standardnímu velmi zjednodušen a jsme připraveni uvolnit finanční prostředky alespoň zčásti hned poté, co podepíšu rozhodnutí ještě předtím, než bude podepsána smlouva."
Podle ministra Libora Ambrozka mohou do té doby lidé přispět k tomu, aby bylo znečištění řek co nejmenší. "My sami každý z nás k tomu můžeme přispět tím, že budeme vypouštět do kanalizace co nejméně znečišťujících látek, že tam nebudeme vypouštět žádné látky nebezpečné a že si skutečně takové záležitosti, jako je třeba mytí auta nebo praní a takovéto věci, necháme na dobu, až to všechno bude v provozu."