Na Mělnicku znovu prodloužen stav nebezpečí

V 17 obcích na Mělnicku bude po půlnoci opět prodloužen stav nebezpečí. Mělnický okresní úřad tak vyhověl žádosti starostů nejvíce postižených obcí, kde se dosud nepodařilo odstranit následky srpnových povodní. Podle mluvčího okresního krizového štábu Jaroslava Šveráka bude mimořádný stav trvat do 31. října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy | Foto: Jan Rosenauer

Středočeský hejtman Petr Bendl ještě minulý týden tvrdil, že další prodloužení stavu nebezpečí je pouze v pravomoci premiéra. Podle Šveráka ale souhlas premiéra není nutný, a okres proto na jeho posvěcení nečekal.

Úřad dalším prodloužením stavu nebezpečí vyhověl žádosti starostů nejvíce postižených obcí, kde se dosud nepodařilo odstranit následky povodní, mezi nimi i starostky Hořína Ivany Jakubíčkové. "Považuji to za nutné v naší obci, protože zaprvé to nás starosty opravňuje ke vstupu na cizí pozemky. vzhledem k tpum, že enjsou ještě dopkončené demolice, tak je to nutné, a další nebezepčí které hrozí naší obci je sponí voda, která sem nesutále přitéká a musí být vlatsně 24 hodin denně na dvou místech v obci odčerpávána.

Situace v obci Hořín není zdaleka vyřešena: "Obec je částečně uklizena od toho odpadu, který byl v domácnostech zničen velkou vodou. Z velké většiny jsou odstraněny i stavby určené demoličními výměry k odstranění. Nadále odčerpáváme tu spodní vodu, a to hlavně ze sklepů, kde je stále ještě asi třetina nemovitostí v obci stále ještě zaplavena."

Pro obyvatele Nových Kopist u Terezína, kteří po srpnových záplavách stále bojují se spodní vodou, se rýsuje naděje na odvodnění - tou je síť hlubokých vrtů. Jejich pomocí chtějí odborníci dostat vodu na povrch a odvést ji závlahovým systémem, který nabídl místní zemědělský podnik.

Už nyní nastoupí dvě firmy, protože s pracemi nelze otálet. "Matematický model určí přesný počet vrtů, které se budou muset tam udělat. Konečně se našlo řešení, jak těm lidem odpomoci od té nešťastné vody, která je pořád víc jak dva a půl metru nad normál," říká starostka Terezína Růžena Čechová.

Pokud vše půjde podle plánu hydrogeologů, ještě letos by mělo být po problémech. Navrhované řešení je na rozdíl od původně zamýšleného několikakilometrového kanálu s odvodem do Labe nebo Ohře i mnohem levnější.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Jaroslav Skalický, Miroslav Zimmer, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme