Na seznamy spolupracovníků StB se znovu stály fronty

Značný zájem opět vzbudily tištěné seznamy spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti. V Pardubicích a Brně zmizely jejich aktualizované dotisky během krátké doby. Jen v Praze jich zbyla ještě asi stovka a tyto exempláře si budou moci zájemci vyzvednout během zítřka. Aktualizované seznamy jsou doplněny o nová jména, chybí naopak 15 lidí, kteří dle rozhodnutí soudů byli evidováni neoprávněně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zájem o seznamy StB | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

Součástí druhé verze seznamů je dodatek obsahující proti původnímu oficiálnímu vydání dalších asi 9000 položek. Zájemci je dnes a zítra dostávají zdarma, ovšem jenom do vyčerpání zásob.

V pardubickém archivu ministerstva vnitra bylo 240 seznamů rozebráno během pouhých 45 minut. Ti nejvytrvalejší ze zájemců tam na ně čekali celou noc. "Když jsem ráno přicházel do práce, tak před vchodem do budovy stála fronta zhruba 150 lidí. Ptal jsem se vrátných, kdy se tam objevil první člověk, a bylo mi řečeno, že první člověk přišel ve čtvrt na dvanáct včera," řekl Českému rozhlasu vedoucí pardubického archivu Václav Slejška. "Rozdali bychom ještě něco, ale přece jenom ten zájem oproti zájmu o první vydání je podstatně menší."

Fronty se tvořily i v Brně, po seznamech se "jen zaprášilo" během několika hodin. V Praze lidé za 2,5 hodiny rozebrali zhruba 500 z 800 seznamů, které byly k dispozici ve výdejním místě na sídlišti Dědina.

Neúspěšní zájemci budou moci do aktuálních seznamů alespoň nahlédnout na úřadech a v knihovnách, nebo si je mohou prostudovat na internetu. Ministerstvo vnitra nyní svazky rozesílá úřadům krajských hejtmanů, pražskému magistrátu a starostům obcí s rozšířenou působností a 22 pražských městských částí. K dispozici mají být také v archivech a ve vybraných knihovnách. Už koncem května byly zpřístupněny na internetových stránkách ministerstva.

Petr Doležel, Marika Táborská, Alžběta Havlová, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme