Nad Dukovany znovu letělo letadlo

Bezletovou zónu na Jadernou elektrárnou Dukovany odpoledne narušilo opět sportovní letadlo. Stroj se neohlásil věži letového provozu na vojenském letišti v Náměšti nad Oslavou. Proto ihned vzlétla stíhačka, vzápětí však pilot sportovního letadla navázal spojení a pokračoval po stanovené trati bez dalších problémů a přistál na letišti Brno- Černovice. Podobný případ se stal už včera, kdy se malé soukromé sportovní letadlo přiblížilo na 20 kilometrů k Dukovanům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením byla bezletová zóna kolem dukovanské elektrárny rozšířena ze 2 na 20 km. Radiožurnál se proto zeptal předsedy Bezpečnostní komise rady kraje Vysočina Pavla Masláka na rozsah těchto omezení. "Teď v současné době ten vzdušný prostor je monitorován a je zpřísněn zhruba na plochu 20 km. Dochází právě k tomu, že nevím jestli všechny informace, které měly, dorazily k těm, kteří ta lehká sportovní letadla a letadla pilotují. To znamená, že může docházet k situaci, že pilot nevědomky vlítne do dnes zpřísněného prostoru a je potom námi odsud vykázán."

Jak Radiožurnálu řekl mluvčí dukovanské elektrárny Petr Spilka, za vniknutí do bezletové zóny hrozí pilotům poměrně přísné tresty. "Narušení bezletové zóny je trestný čin ohrožení veřejně prospěšného zařízení. Myslím si, že je to sazba minimálně do dvou let. Samozřejmě ta spodní hranice může být nižší."

Markéta Kaclová, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme