Nájemní smlouvy už nebudou přecházet na další hlášené osoby

Majitele bytů a nájemníky čekají ode dneška změny. Začala totiž platit novela občanského zákoníku, která například omezuje přechod nájemních smluv na další obyvatele bytu nebo jasně říká, že výši nájmu může určit soud. Úprava má hlavně srovnat postavení majitelů bytů i nájemníků po deregulaci nájmů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nájemníci

Nájemníci | Foto: Tomáš Adamec

Vnučka přihlášená k trvalému pobytu u babičky, aby na ni po smrti prarodičů přešla nájemní smlouva. To je jeden z případů, který nově nebude možný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Změny v nájmech shrnuje redaktorka Václava Vařeková

Novela občanského zákoníku má převody smluv omezit, vysvětluje ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

„Přechod práva nájmu na osoby blízké je omezen dobou dvou let, ale na druhou stranu tato novela neobsahuje možnost výpovědi bez udání důvodu,“ upřesnil.

Sdružení nájemníků vítá hlavně to, že lidé starší 70 let a děti budou moci zůstat v bytě beze změn. Předseda sdružení Milan Taraba ale vidí problém u mladých lidí, kteří dovrší 18 let a mají dva roky na to, aby si zařídili nové bydlení, nebo se s majitelem bytu dohodli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba a předseda Sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Člověk, který studuje nebo se učí, těžko má na začátku životní kariéry během dvou let čas si pořídit jiné bydlení. Bohužel to platí tak, jak to je,“ podotkl Taraba.

Jinak je podle něj omezení na místě. „Obecně se domníváme, že návrh je v tomto směru spravedlivý, protože odstraňuje zvýhodňování lidí, kteří z minula měli byty v rodinách a mohli si je v podstatě dědit do nekonečna,“ uvedl Taraba.

O výši nájmu může rozhodovat soud

Majitelé bytů se také v některých případech nezbaví povinnosti najít nájemníkovi náhradní bydlení. Bude ale záležet na důvodech jeho odchodu z bytu. V případě, že to bude kvůli porušení smlouvy, má nárok pouze na zajištění ubytovny nebo přístřeší. Pokud majitel smlouvu vypoví kvůli tomu, že bude chtít byt uvolnit, náhradní bydlení by najít měl.

Proti tomu vystupovalo při tvorbě zákona Občanské sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí. „V situaci, kdy platí všichni místně obvyklé tržní nájemné a bytů je na trhu dostatek, proč by měl pronajímatel ještě něco hledat,“ podotýká předseda sdružení Tomislav Šimeček.

Zásadní změny se týkají samotného sjednávání výše nájmu. Pronajímatel může tuto částku navýšit, ale jen po dohodě nájemcem. Pokud ten nesouhlasí, rozhodně o měsíční platbě soud. Když bude platba vyšší, než kolik nájemník o data podání žaloby hradil, doplatí sumu zpětně.

„Je to velice důležitý faktor, který obě dvě strany vede k rozvážnosti a k tomu, aby se pokusily dohodnout a nechodily k soudu,“ hodnotí nové pravidlo Tomislav Šimeček.

Václava Marešová, Martin Hromádka, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme