Některé údaje v občanských průkazech nebudou povinné

Sněmovnou prošel zákon o základních registrech. Lidé si tak nejspíš budou moci sami zvolit, zda budou mít v budoucích elektronických občanských průkazech údaje o rodinném stavu a místě bydliště a rodné číslo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občanský průkaz - přední strana | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Podle původní novely měla data z občanských průkazů zcela zmizet. Kritici ale poukazovali na to, že údaji se lidé neprokazují jen před státnímu úřady. Jsou nutné i v různých soukromých vztazích. Podle ministra vnitra Radka Johna je schválená norma kompromisem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr vnitra Radek John

„Pokud se lidé rozhodnou utajit svá data, protože je budou mít v základních registrech, na občance od roku 2012 nebude muset být rodinný stav, od roku 2017 trvalé bydliště a od roku 2020 rodné číslo. Je to na lidech, kdo chce chránit svoje soukromí, bude mít možnost,“ řekl John a dodal, že se tím ušetří až 30 milionů korun.

Ministr John původně prosazoval, aby data z občanských průkazů zmizela úplně. Poslanci TOP 09 ale prosadili, aby si lidé mohli sami rozhodnout, jaké údaje v občance budou mít. S výsledkem hlasovaní je spokojený předseda sněmovního výboru pro veřejnou správu Stanislav Polčák z TOP 09.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sněmovnou prošel zákon o základních registrech, který upravuje způsob zpracování osobních dat. Téma pro poslance za TOP 09 Stanislava Polčáka a poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

„Návrh zachovává právo volby, zachovává právo na svobodu. Občan se může rozhodnout, jestli si bude chránit své soukromí a způsobit si tím případně i některé potíže,“ řekl Polčák.

ČSSD: bude to stát čas i peníze

Opozice návrh ministerstva vnitra kritizuje. Podle bezpečnostního experta ČSSD Jeronýma Tejce změna přinese víc komplikací než užitku.

„Bude to komplikovat život lidem nejen ve styku s úřady, ale i mezi sebou. Pokud si někdo bude chtít zřídit účet, ověřit si listinu nebo uzavřít smlouvu o prodeji, tak bude jen těžko ověřovat základní údaje toho druhého. Bude muset chodit na úřad s výpisy z Czech pointu. Nejenže to bude stát čas, ale i peníze,“ tvrdí Tejc.

Přehrát

00:00 / 00:00

SSD Kuras.mp3

Dokumenty čekají i další změny. U lidí narozených v zahraničí by se mělo uvádět místo narození pouze kódem státu. Agenda občanských průkazů se tím sladí s úpravou platnou pro cestovní doklady.

Předloha teď míří k posouzení do Senátu a pak k podpisu prezidentovi republiky.

Ve Velké Británii se k zavedení průkazů totožnosti schylovalo, ale nová vláda letos projekt zrušila.

„V Británii se lidé prokazují řidičským průkazem, který obsahuje fotografii, adresu a podpis. Kdo nemá řidičský průkaz nebo jako alternativa se musíte prokázat třemi dokumenty - buď účtem za telefon, bankovním výkazem nebo dopisem od oficiální organizace,“ říká česko-britský spisovatel a publicista Benjamin Kuras.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Lukáš Vincourek, Jan Richter, Martina Spěváčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme