Některé údaje v občanských průkazech nebudou povinné

Sněmovnou prošel zákon o základních registrech. Lidé si tak nejspíš budou moci sami zvolit, zda budou mít v budoucích elektronických občanských průkazech údaje o rodinném stavu a místě bydliště a rodné číslo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občanský průkaz - přední strana

Občanský průkaz - přední strana | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Podle původní novely měla data z občanských průkazů zcela zmizet. Kritici ale poukazovali na to, že údaji se lidé neprokazují jen před státnímu úřady. Jsou nutné i v různých soukromých vztazích. Podle ministra vnitra Radka Johna je schválená norma kompromisem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr vnitra Radek John

„Pokud se lidé rozhodnou utajit svá data, protože je budou mít v základních registrech, na občance od roku 2012 nebude muset být rodinný stav, od roku 2017 trvalé bydliště a od roku 2020 rodné číslo. Je to na lidech, kdo chce chránit svoje soukromí, bude mít možnost,“ řekl John a dodal, že se tím ušetří až 30 milionů korun.

Ministr John původně prosazoval, aby data z občanských průkazů zmizela úplně. Poslanci TOP 09 ale prosadili, aby si lidé mohli sami rozhodnout, jaké údaje v občance budou mít. S výsledkem hlasovaní je spokojený předseda sněmovního výboru pro veřejnou správu Stanislav Polčák z TOP 09.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sněmovnou prošel zákon o základních registrech, který upravuje způsob zpracování osobních dat. Téma pro poslance za TOP 09 Stanislava Polčáka a poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

„Návrh zachovává právo volby, zachovává právo na svobodu. Občan se může rozhodnout, jestli si bude chránit své soukromí a způsobit si tím případně i některé potíže,“ řekl Polčák.

ČSSD: bude to stát čas i peníze

Opozice návrh ministerstva vnitra kritizuje. Podle bezpečnostního experta ČSSD Jeronýma Tejce změna přinese víc komplikací než užitku.

„Bude to komplikovat život lidem nejen ve styku s úřady, ale i mezi sebou. Pokud si někdo bude chtít zřídit účet, ověřit si listinu nebo uzavřít smlouvu o prodeji, tak bude jen těžko ověřovat základní údaje toho druhého. Bude muset chodit na úřad s výpisy z Czech pointu. Nejenže to bude stát čas, ale i peníze,“ tvrdí Tejc.

Přehrát

00:00 / 00:00

SSD Kuras.mp3

Dokumenty čekají i další změny. U lidí narozených v zahraničí by se mělo uvádět místo narození pouze kódem státu. Agenda občanských průkazů se tím sladí s úpravou platnou pro cestovní doklady.

Předloha teď míří k posouzení do Senátu a pak k podpisu prezidentovi republiky.

Ve Velké Británii se k zavedení průkazů totožnosti schylovalo, ale nová vláda letos projekt zrušila.

„V Británii se lidé prokazují řidičským průkazem, který obsahuje fotografii, adresu a podpis. Kdo nemá řidičský průkaz nebo jako alternativa se musíte prokázat třemi dokumenty - buď účtem za telefon, bankovním výkazem nebo dopisem od oficiální organizace,“ říká česko-britský spisovatel a publicista Benjamin Kuras.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Lukáš Vincourek, Jan Richter, Martina Spěváčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme