Někteří maturanti nebudou opakovat zkoušku ve své škole

Někteří neúspěšní studenti, nebo ti, kteří k maturitě půjdou v náhradním termínu na podzim, nebudou pravděpodobně zkoušku opakovat ve své škole. V rámci šetření chce ministerstvo školství oslovit jen některé spádové školy, kde by neúspěšný maturant zkoušku zopakoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita 2011 (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek

„Důvod je minimalizace nákladů. Pokud by to muselo probíhat na každé škole a byly by tam třeba tři či čtyři žáci, tak náklady na vystěhování celé školy a organizační záležitosti v těch školách, by způsobovaly velké problémy. Když to bude jen v těch spádových školách, je to lepší,“ řekl Radiožurnálu náměstek ministra školství Ladislav Němec.

Spádové školy zatím ještě ministerstvo podle něj nevybralo. Připomněl ale, že počet studentů nepřipuštěných k maturitě je procentuálně vyšší, než úřad předpokládal.

„Uvidíme, co to udělá až naskočí ty takzvané top školy, protože tam ten propad asi nebude tak tragický. To se vyhodnotí až skončí profilová část a státní část. Pak budeme vědět úspěšnost, a podle počtu žáků a tříd, které potřebujeme na realizaci jednotlivých zkoušek, se domluvíme na spádových školách,“ vysvětlil.

Ministerstvo školství příští týden začne o situaci jednat s kraji i se samotnými školami.

Zásadní problém v tom nevidím, říká ředitel SOŠ

Ředitel Střední odborné školy Kopřivnice, Jaroslav Ponec, rozhodnutí ministerstva chápe. „Pokud vycházíme z toho, že je státní maturita univerzální model, že jsou přesně stanoveny způsoby postupu, tak těžko můžeme předpokládat, že je to zásadní problém,“ uvedl.

Podle něj určitě není problém v testové části, kde je, jak uvedl, v zásadě lhostejné, kde ji budou psát. „Na druhé straně to ale určitě bude nepříjemné pro studenty v ústní části. I když tam je způsob hodnocení velice přesně určen,“ dodal.

Klára Bílá, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme