Nemocnice Na Bulovce a Thomayerova mají skončit jako fakultní zařízení

Nemocnice Na Bulovce a Thomayerova nemocnice pravděpodobně ztratí status fakultní nemocnice. Českému rozhlasu to potvrdil první náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Pavelka. Praze tak zůstanou pouze tři fakultní nemocnice a ne pět jako dosud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice Na Bulovce | Foto: Tomáš Adamec

Do půl roku chce hlavní město připravit zákon, který převede pražskou nemocnici Bulovka do jeho péče. Dosud státní zařízení má značné finanční problémy a ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) dnes také naznačil, že do budoucna by se už nemuselo počítat mezi fakultní nemocnice. Vedení Prahy, které nevlastní žádné větší zdravotnické zařízení, upozorňuje, že stát se prý o Bulovku příliš nestará. Proto by prý její převod prospěl oběma stranám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Jana Bumby s první náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Pavelka v Ozvěnách dne

Obě nemocnice, Bulovka i Thomayerova, by měly i nadále sloužit pacientům. Změna spočívá v přechodu z typu fakultních nemocnic na univerzitní nemocnice. Ztratily by tedy status fakultního zařízení, ale zůstaly by na nich kliniky a dál by platily všechny smlouvy, které mají s lékařskými fakultami.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda upozornil na to, že převod by musel být bezúplatný. A s tím souhlasí i šéf pražské ODS Boris Šťastný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Boris Šťastný nemocnice na Bulovce se stane majetkem města Prahy.mp3

"Je potřeba si uvědomit, že hlavní město Praha vlastní v nemocnici na Bulovce více než 70 procent budov a více než 90 procent pozemků, čili velké procento nemovitého majetku. A v tomto ohledu jde v Praze o nemocnici s největším podílem majetku města," vysvětluje Šťastný.

Podle prvního náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Pavelky jde spíše o symbolický krok, který se nijak nepromítne do zdravotní péče, která je v nemocnicích poskytována.

Ministerstvo zdravotnictví si ale od této změny slibuje i ušetření finančních prostředků. "Samozřejmě musíme v budoucnu zdravotní péči v Praze přednostně přimět ke větší efektivnosti. Ten zřejmý fakt, že máme téměř dvakrát tolik lůžek, než má vyspělý svět na sto tisíc obyvatel, má nějakou vypovídací hodnotu," tvrdí Pavelka.

Metropolitní nemocnice

Otázka ale je, jestli nemocnici, která je ve špatném stavu, převod do majetku hlavního města nějak výrazněji pomůže. Podle studie, kterou si magistrát zadal u společnosti Deloitte, by Praha musela do rekonstrukce vložit nejméně dva miliony korun. Podle předsedy sněmovního zdravotnického výboru Borise Šťastného na to Praha mít nebude.

Fakultní Thomayerova nemocnice. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

"Nemocnice je schopná pracovat s vyrovnaným rozpočtem, ale jestliže chceme, aby to byla kvalitní metropolitní nemocnice, a Praha jako kraj žádnou nemocnici tohoto rozměru a velikosti nemá, tak budeme muset investovat. A peníze v rozpočtu města na tuto věc nemáme. Proto už nyní musíme říci, že Praha bude hledat strategického partnera, který by vložil prostředky do obnovy ať už techniky nebo nemovitého majetku," říká Boris Šťastný.

Nemocnice se budou moci nazývat univerzitními nemocnicemi, pouze pokud budou provádět výuku v medicínských oborech. To sice platí i pro Bulovku i pro Thomayerovu nemocnici, nebudou to ale nadále klíčové subjekty, kde by měla být výuka prováděna.

Pacienti by ale prý neměli pocítit vliv této změny v negativním smyslu. Podle Pavelky spíše dojde k další koncentraci vysoce specializované péče do jednotlivých center a pražské nemocnice by se tak podle něj měly více specializovat na to, co umí nejlépe.

"Znamená to, dejme tomu, že když je v Thomayerově nemocnici špičkové plicní oddělení, tak se bude specializovat spíše na plicní nemoci. A zrovna tak Vinohradská nemocnice se bude specializovat více na traumatologii, tak jako je nemocnice v Motole dnes už specializována na dětskou traumatologii," uzavírá Pavelka.

Jan Bumba, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme