Nová metoda operace očí 3D laserem je šetrnější

Čím dál víc lidí se v Česku dobrovolně zbavuje brýlí. Operace očí jsou totiž čím dál přesnější, a to díky novinkám v moderní technologii. Jednou z nich je takzvaný 3D laser, se kterým se nově začalo operovat i v České republice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace v nemocnici v Příbrami

Operace v nemocnici v Příbrami | Foto: Pavel Pavlas

3D laser dokáže odstraňovat krátkozrakost a astigmatismus, což ale umějí i ostatní lasery, se kterými se v Česku operuje. Převratná je na tomto modelu laseru především jeho šetrnost, protože funguje na jiném principu než dosavadní lasery.

Tuto metodu na konci devadesátých let nahradila metoda nazývaná LASIK, jíž se v Česku operuje dodnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové metodě operace očí v pořadu Svět o třetí na Rádiu Česko.mp3

Úplně původní metodou, se kterou se v Česku při operacích krátkozrakosti začínalo, byla metoda PRK. Zjednodušeně řečeno, lékaři obrušovali laserem dioptrie na povrchu oka. Rána byla tedy poměrně velká, dlouho se hojila a trvalo třeba čtyři dny nebo i týden, než oko přestalo bolet a pacientovi se vrátilo kvalitní vidění.

Metodou 3D lékaři dokáží odstraňovat deset i dvanáct dioptrií, což je vysoké číslo. To ale dokáží i se současnými lasery LASIK. Výhoda u vysokých dioptrií je v tomto případě hlavně na straně pacienta, protože pro něj je pak operace příjemnější. – především méně bolestivý, kratší a méně náročný na spolupráci. Oko se navíc po operaci 3D laserem rychle hojí.

Je ale logické, že nejkvalitnější technologie bývá také nejdražší a zájemci o operaci novým laserem proto musí počítat s tím, že tato metoda odstranění oční vady je zhruba o třetinu dražší než běžná operace laserem LASIK.

Některé nežádoucí účinky trvají

Komplikace a nežádoucí účinky dokáže nová metoda vyloučit jen částečně, protože některé nežádoucí účinky jsou spojeny s operací rohovky jako takovou a nedokáže je odstranit ani 3D laser.

Jde například o možné mírné zhoršení barevného vidění nebo o horší vnímání světelných bodů ve tmě, kolem kterých vidí člověk po operaci často ještě určitý světelný kruh. Nepříjemné mu proto může být například čtení bílých titulků na černém podkladu ve zhasnutém kině. To ale podle oční lékařky Lucie Valešové souvisí narušením rohovky a k tomu během operace logicky musí dojít.

Určité malé riziko je pak při laserové operaci spojeno také s tím, jestli člověk dobře spolupracuje. Pacient se totiž musí koukat do konkrétního bodu a nesmí během operace pohledem uhnout, ale konkrétně toto riziko dokáže operace 3D laserem částečně eliminovat.

Každopádně platí, že čím menší je zásah do oka, tím větší je šance, že v případě, že by se vada dále rozvinula, bude oko možné znovu operovat.

Martina Mašková, Naďa Bělovská, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme