Novináři z MF Dnes a iDnes.cz obvinili Babiše ze lži. Vylučte politický vliv na naši práci, žádají vedení

Redaktoři MF Dnes a iDnes.cz vydali prohlášení reagující na zveřejněné nahrávky, na kterých se komentátor deníku Marek Přibil domlouvá s Andrejem Babišem. Od nahrávky se distancují a obviňují ministra financí ze lži.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Titulní strana MF Dnes | Foto: Jan Bartoněk | Zdroj: Český rozhlas

"Razantně se distancujeme od chování našeho kolegy, protože je neprofesionální a nemorální. Odmítáme, že Andrej Babiš má jakoukoliv možnost skrytě ovlivňovat nebo manipulovat obsah našich článků," napsali redaktoři v prohlášení.

Přehrát

00:00 / 00:00

„Já si myslím, že za těmi nahrávkami stojí sociální demokracie, ale nemám na to důkaz,“ říká Andrej Babiš.

„Selhal také Andrej Babiš, který opakovaně prohlásil, že se nebude snažit využit svého vlastnictví k ovlivnění obsahů titulů společnosti MAFRA. Z nahrávek vyplývá, že v tomto bodě lhal," stojí v jejich prohlášení.

Podle novinářů není možné, aby se nějaký novinář scházel s politiky a dával mu kompromitující materiály, stejně jako by žádné médium nemělo pomáhat nějakému politikovi. Tvrdí, že nikdy „nepsali žádné články na zakázku" a že se vždy snažili být maximálně objektivní. Mnoho z nich pracovali v reakcích ještě předtím, než vydavatelství MAFRA koupil Andrej Babiš.

„Apelujeme na ředitele rozvoje Františka Nachtigalla, na vedení vydavatelství, šéfredakci i majitele Andreje Babiše, aby všemi silami zabránili opakování podobné situace a vyloučili jakýkoliv politický vliv na naši práci a obsah novin a zpravodajského webu," dodávají na závěr členové redakce.

Ve čtvrtek po třetí hodině redakce tvrdila, že prohlášení podepsalo 150 novinářů a další přibývají. Mezi podepsanými je šéfredaktorka serveru iDnes.cz Naděžda Petrová, šéfka ekonomické redakce Zuzana Kubátová a šéf domácího zpravodajství MF Dnes Petr Suchomel.

Jestli budou podávat výpovědi, zatím není jasné. Svůj konec zatím oznámili Jan Sůra a Michaela Černá.

Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek vyjádřil respekt ke kroku redakce. "Na férovku je však třeba dodat,že neodcházejí proto,že se to děje,ale proto,že to prasklo," napsal Kalousek na svém twitteru.

Andrej Babiš pro Radiožurnál uvedl, že za pořízením nahrávky vidí ČSSD. „Samozřejmě, jednoznačně," odpověděl Babiš na otázku, zda spojuje nahrávku se sociální demokracií. „Já nikoho neodposlouchávám, tak pro to nemám důkazy. Mám indicie, že je zájem nějakých institucí pod někým dělat to, co se teďka děje," dodal.

Na asi pětiminutové v pořadí druhé nahrávce Babiš mluví s Markem Přibilem z MF Dnes. List patří do mediální skupiny Mafra, jež patří holdingu Agrofert, který Babiš do února vlastnil, než ho kvůli zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenských fondů. Přibil Babišovi říká, že má materiály o ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi (ČSSD), Babiš se ale vyjadřuje proti jejich uveřejnění. „Já bych to teď nedával. Nechal bych si to až na příští rok," říká.

Babiš s Přibilem diskutují také o informacích, které se týkají minulosti premiéra Bohuslava Sobotky a obchodních zájmů ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Babiš se opět staví proti okamžitému zveřejnění informací o Chovancovi a žádá muže, aby v této věci oslovil ředitele strategického rozvoje Mafry Františka Nachtigalla.

„Řekněte Nachtigallovi, že jsem včera seděl se (dřívějším jihočeským hejtmanem Jiřím - pozn. redakce) Zimolou. A já jsem si myslel, že Zeman vyprovodí toho Chovance a že Zimola bude hvězda proti Sobotkovi, ale bohužel to vypadá, že... Já jsem mu tvrdil, že Chovanec je otrok Sobotky a že hraje na Zemana jen hry, ale on že ne. Ale bohužel to vypadá, že oni jsou spolu. Tak teď je otázka, jestli ty vaše věci, jestli s tím nepočkat až na parlamentní volby," říká Babiš. V první nahrávce se zase vulgárně vyjadřuje o politicích z ČSSD i o některých novinářích.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme