Novou verzi registru řidičů zatím ministerstvo nespustí. Systém reaguje příliš pomalu

Propojení registru řidičů s databázemi osob a adres zatím nefunguje podle představ ministerstva dopravy, spuštění nového systému v plném provozu se proto o několik dnů odkládá. Problémem je pomalá odezva. Zátěžové testy dnes probíhaly na pěti vybraných místech – v Liberci, v Praze, v Poděbradech, v Kladně a v Orlové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Registr vozidel v Praze | Foto: Filip Jandourek

Testování dopadlo podle resortu dopravy dobře, přesto se objevily komplikace, které znesnadňovaly práci s aplikací.

„Dostáváme správně odeslaný dotaz, správnou odpověď, ale problém je v tom, že při zátěžových testech jsme narazili na problém pomalé odezvy. To znamená, že když je podáván synchronně větší počet dotazů, doba odezvy centrálních registrů se prodlužuje na 30, v některých extrémních případech až 50 vteřin,“ říká Vlastimil Šindýlek z ministerstva dopravy.

Registry se propojily včera, do plného provozu měly být spuštěny od pondělního rána. Nakonec ale zůstane v provozu stará aplikace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vlastimil Šindýlek z ministerstva dopravy přiblížil výsledky zátěžových testů

„Protože testování dopadlo dobře, tak to necháme zablokované na našem serveru a v momentě, kdy vyřešíme pomalé odezvy, to potom v některý den přes noc spustíme,“ dodává Šindýlek.

První příležitost podle něj nastane ze čtvrtka na pátek nebo příští víkend. Obecně se jedná o termíny, kdy se dá následující den očekávat nižší zátěž pro systém. Cílem techniků teď je zkrátit odezvu na dobu kratší 20 vteřin.

Ministerstvo se zkouškou snažilo vyhnout opakování kolapsu, který nastal v polovině loňského prosince po propojení centrálního registru vozidel se základními registry. Obce pro zátěžový test byly vybrány tak, aby představovaly co nejširší spektrum agend vykonávaných ministerstvem.

Někteří starostové přesto upozorňovali obyvatele, že může dojít k výpadkům při vydávání dokladů. „My to vnímáme spíš jako šíření poplašné zprávy, protože my bychom takovou situaci na registru řidičů nepřipustili a taky nepřipustíme,“ brání se Šindýlek.

Chystaná změna by měla zkrátit dobu vyřizování řidičských nebo profesních průkazů u přepážek.

Kristina Winklerová, Evelyna Kulíšková, Zuzana Hálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme