Obchodní centra, školy i letiště. Na měkké cíle teroristé míří stále častěji. Jak je bránit?

Lidé v ulicích po útoku v Barceloně. | Zdroj: Reuters

Útok na vánočních trzích v Berlíně, na koncertu v Manchesteru či nejnověji na promenádě La Rambla v centru Barcelony. Všechny tyto tragické události mají jedno společné – teroristé při nich útočili na takzvané měkké cíle.

Doporučujeme Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Termín "měkké cíle" se v souvislosti s teroristickými útoky skloňuje poměrně často, příkladem je i čtvrteční barcelonský útok, při kterém řidič najel dodávkou do chodců. Na místě usmrtil více než 14 lidí a přes 120 zranil. Scénář útoku se přitom v mnoha ohledech shodoval s průběhem tragických událostí, kterým Evropa v posledních několika měsících čelila hned několikrát. Jaká místa lze za měkké cíle považovat?

„Jako měkký cíl označujeme místa s větším množstvím osob a slabým zabezpečením proti násilným útokům. Jsou jimi typicky dopravní nádraží, turistické atrakce nebo větší akce pro veřejnost. V širší definici považujeme za měkký cíl i školy, nemocnice nebo plovárny. Z hlediska aktuální hrozby teroristických útoků však pracujeme zejména s místy, která mají symboliku západního způsobu života, případně jde o mezinárodní dopravní cíle," sdělila serveru iROZHLAS.cz Tereza Šternová, vedoucí analytička pražského Soft Targets Protection Institute (STPI - Institutu pro ochranu měkkých cílů).

Měkké cíle:

- školská zařízení, koleje, menzy, knihovny - církevní památky a místa určená k uctívání, nákupní centra, tržiště a obchodní komplexy - kina, divadla, koncertní sály, zábavní centra, shromáždění, průvody, demonstrace - bary, kluby, diskotéky, restaurace a hotely - parky a náměstí, turistické památky a zajímavosti - muzea, galerie, sportovní haly a stadióny, významné dopravní uzly, vlaková a autobusová nádraží, letištní terminály - nemocnice, polikliniky a další zdravotnická zařízení, veřejná shromáždění, průvody, poutě - kulturní, sportovní, náboženské a další akce nebo komunitní centra

Vysokou koncentrací lidí i nižší úrovní bezpečnosti se tyto lokality liší od takzvaných tvrdých cílů, kterými jsou zpravidla dobře chráněné a střežené objekty - ať už státní, bezpečnostní, nebo vojenské. 

Oblíbený cíl teroristů

Jak uvádí metodický dokument českého ministerstva vnitra Základy ochrany měkkých cílů, teroristé si méně hlídané objekty s vysokými koncentracemi lidí vybírají stále častěji. Současný trend teroristických útoků je cílit na veřejná místa se slabým zabezpečením, kde symbolická vazba na specifické náboženství či národnost hraje stále menší roli."

Podle dat Globální teroristické databáze Marylandské univerzity bylo v Evropě mezi lety 1998 a 2014 provedeno či připravováno celkem 5 297 útoků, z toho 53 procent mířilo právě na měkké cíle. 

Je to velmi racionální volba. Pro islamisty a stoupence Islámského státu jsme každý nepřítelem. Nikoli naše armáda nebo vláda, ale každý z nás. Nejvíce z nás je přitom možné zabít na místech, kde je nás nejvíce pohromadě a kde není nutné procházet bezpečnostní kontrolou. Takovými místy jsou právě zmíněné měkké cíle. Zároveň, pokud je zasaženo místo s turisty z více zemí, je zajištěna i mezinárodní medializace," přiblížila Šternová.

Jak školy, nemocnice či divadla chránit?

Ochrana měkkých cílů vyžaduje zcela specifický přístup při zabezpečení a nelze zde aplikovat metody ochrany kritické infrastruktury, případně osobní ochrany. Na koncepční úrovni to tedy vyžaduje nastavit spolupráci mezi státem, obecní samosprávou a soukromými subjekty. Na taktické úrovni to pak znamená nové výcvikové metody pro policii, nový způsob komunikace s veřejností, identifikace prioritních měkkých cílů a jejich postupné zodolňování," sdělila analytička.

Online: Policie pátrá po 17letém řidiči dodávky, který zabíjel v Barceloně. Obětí už je 14

Číst článek

Na operativní úrovni organizátorů akcí je třeba zejména zapojit veškerý dostupný personál do bezpečnostního systému, před každou větší akcí konzultovat bezpečnostní opatření s policií a postupně se navzájem učit, co kde funguje," dodala.

Podle dokumentu ministerstva vnitra lze měkké cíle chránit několika způsoby. Klíčovou roli hraje například takzvaná fyzická bezpečnost - pracovníci, kteří u vstupů do budov kontrolují příchozí, provádí pochůzky nebo obsluhují velín a bezpečnostní technologie v něm umístěné. 

Co mohou lidé sami dělat pro svou ochranu?

"Předně by měli pracovat na psychické připravenosti zvládat krize a náhlé stresové situace. Dále je vhodné podstoupit kurz první pomoci. Každý by měl vědět, že pokud se dostane do situace s násilným útočníkem, měl by se pokusit utéct. Pokud nemůže utéct, měl by se schovat, optimálně zamknout, zabarikádovat. A pokud není zbytí, měl by se fyzicky bránit doslova "jako o život". Dále by se měl každý zamyslet, zda má možnosti, jak připravit na krizové situace své podřízené, zejména pokud pracuje na místě, kde je útok myslitelný," říká analytička Tereza Šternová.

Důležitou roli ale hrají i elektornické bezpečnostní prvky - kamerový systém používaný k monitorování vnitřních a vnějších prostor a osob a dění v nich. Dále poplachové zabezpečovací a tísňové systémy, detektory kovu a výbušnin ale i přístupové a docházkové systémy, které slouží kromě evidenčních účelů i ke „ztížení vstupu neautorizované osoby, případně k omezení jejího dalšího pohybu po objektu".

Opomíjet by lidé neměli ani mechanické ochranné prvky, jako jsou bezpečnostní dveře, v případě venkovních akcí betonové bloky a sloupky bránící vjezdu vozidel. Stejně tak mohou být užitečné turnikety, které v budovách slouží k uspořádání a autorizaci vstupu a východu lidí. 

Měkké cíle v Česku

Jsou v Česku měkké cíle dostatečně chráněny? Podle analytičky Šternové tomu tak není.

„Standardně jsou měkké cíle chráněny špatně. Příčin je mnoho. Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra iniciovalo velmi progresní koncepci ochrany měkkých cílů. Jejím největším přínosem, ale zároveň i slabinou, je důraz na dobrovolnou spolupráci a aktivitu všech, kterých se bezpečnost na určitém místě týká. Měkké cíle se nedají ochránit policií nebo jinou složkou zvenku, vždy vyžadují aktivní spolupráci samotných subjektů, které se na určitém ohroženém místě vyskytují," uvedla pro iROZHLAS.cz.  

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme