Obyvatelé Horního Jiřetína se kvůli těžbě uhlí zatím stěhovat nemusejí

Lidé z Horního Jiřetína a Černic na Mostecku se zatím nebudou stěhovat kvůli těžbě uhlí. Společnost Mostecká uhelná prozatím nebude usilovat o rozšíření těžby hnědého uhlí za limity, které stanovila vláda v roce 1991. Firma čeká na stanovisko státu k perspektivě uhlí a těžebním limitům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

povrchový důl

Společnost tvrdí, že v dalším postupu těžby jí brání vládní usnesení o limitech těžby, které dosud nebylo zrušeno. "Důvodem tohoto rozhodnutí je skutečnost, že přes připravenost projektu a zájem většiny obyvatel města jednat o podmínkách přesídlení chybí jasné stanovisko státu k perspektivám hnědého uhlí a těžebních limitů," řekla mluvčí těžařské firmy Liběna Novotná.

Mluvčí ministerstva průmyslu Tomáš Bartovský s tím ale nesouhlasí, firma v dané lokalitě může těžit pokud splní podmínky horního zákona. "Rozhodnutí Mostecké uhelné společnosti prozatím neusilovat o rozšíření těžby hnědého uhlí za území těžební limity je rozhodnutí soukromé firmy, které ministerstvo průmyslu a obchodu nemůže nijak rozporovat," uvedl Bartovský.

Doplnil, že Mostecká uhelná společnost není vázána usnesením vlády o zachování těžebních limitů. V Horním Jiřetíně a Černicích prý může začít těžit, pokud splní podmínky dané zákonem, ke kterým patří například vyřešení střetu zájmů.

Nabídku na odkup domů a pozemků obyvatel dotčených obcí těžařská firma prodloužila o rok.

Vilém Janouš, Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme