ODS a ČSSD chtějí jednat dál, a to v klidu

Předseda ODS Mirek Topolánek dal šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi zapravdu, že úvahy o předčasných volbách zatím nejsou na pořadu dne. A to i přesto, že Topolánek za Paroubkem dnes přišel s nabídkou trojkoaliční vlády s mandátem omezeným na rok - právě jen do předčasných voleb.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Paroubek a M. Topolánek

J. Paroubek a M. Topolánek | Zdroj: ČTK

Při své dopolední, zatím poslední, schůzce se oba lídři dál shodli už jen na tom, že páteční opětovný pokus o zvolení nového předsedy Poslanecké sněmovny by za současné situace byl znovu neúspěšný. A proto nominaci svých kandidátů vzdali.

Jiří Paroubek si myslí, že nový adept na šéfovské křeslo dolní parlamentní komory by mohl z jeho vyjednávání s Mirkem Topolánek vzejít zhruba do 14 dnů: "Musíme hovořit také o ostatních otázkách v této souvislosti, které se vnucují, nejen, pokud jde o volbu předsedy Poslanecké sněmovny, ale také o nominaci předsedy nové vlády a obsazení významných funkcí v parlamentu."

Volby šéfa sněmovny musí být do sedmého srpna

Volby předsedy dolní komory parlamentu se musí podle jednacího a volebního řádu sněmovny konat do deseti dnů od volby minulé. Právě při té, v pořadí už páté volbě, nezískal jediný kandidát Jan Kasal z KDU-ČSL v prvním ani v druhém kole dostatečný počet hlasů. Pro zvolení předsedy sněmovny je totiž třeba nadpoloviční většiny přítomných poslanců, a tak všech 100 hlasů pro Kasala od koaličních zákonodárců nestačilo. Ještě před volbou ČSSD minulý pátek opět stáhla svého kandidáta Lubomíra Zaorálka. Podle pozorovatelů poslanci Lidového domu a tentokrát i KSČM minulý týden neodevzdali vyzvednuté hlasovací lístky.

Lidový dům dál odmítá projekt trojkoalice

Jiří Paroubek dnes znovu zopakoval, že jakákoli forma trojkoaliční vlády je pro sociální demokraty nepřijatelná. I přesto chce šéf ODS Mirek Topolánek při svém dalším dvoustranném vyjednávání s Paroubkem brát postoje zbylých dvou koaličních stran v úvahu.

S Jiřím Paroubkem se Topolánek chce scházet pokud možno bez přítomnosti novinářů: "Ta jednání budou jistě subtilní a zcela jistě nebudeme zveřejňovat ani dobu ani místo, ale chceme mít takový klid, abychom připravili řešení, které prospěje české veřejnosti, českým občanům. Myslím si, že je to po těch dvou měsících už naše povinnost." "Pokud chceme dojít k nějakému výsledku jednání, tak to nemůže být reality show," poznamenal Paroubek.

M. Bursík: ČSSD chce obdobu opoziční smlouvy

Předseda Strany zelených Martin Bursík se domnívá, že předseda ČSSD Paroubek chce dosáhnout řešení podobné opoziční smlouvě: "On dokonce přirovnal to jednání k jednání Klaus - Zeman, a to si myslím, že dokládá první cíl předsedy Paroubka, totiž vyšachovat ze hry Stranu zelených a KDU-ČSL. Ten druhý cíl, který je z toho zřejmý, je vynutit si na ODS nějakou formu opoziční smlouvy."

A proto je Martin Bursík přesvědčený, že dalších schůzek s ČSSD se kromě předsedy ODS Topolánka musí určitě účastnit také zástupci obou menších stran trojkoalic, tedy lidovců a zelených.

Do hry vstoupí Senát

Kvůli nynějšímu politickému patu zasednou příští středu mimořádně i senátoři. Chtějí prosadit nový ústavní zákon, který by prezidentovi usnadnil rozpuštění sněmovny, právě v případě politické krize. Norma má prezidentovi umožnit, aby se souhlasem nadpoloviční většiny všech poslanců a za situace, kdy by vláda podala demisi, dolní komoru rozpustil. Dosavadní možnosti rozpuštění sněmovny jsou zdlouhavější.

Milan Kopp, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme