ODS se pokusí svrhnout Špidlovu vládu

Občanská demokratická strana chce přinutit Poslaneckou sněmovnu, aby hlasovala o důvěře vládě premiéra Špidly. Pravděpodobně se tak stane už na zářijové schůzi dolní komory. K tomu, aby se sněmovna návrhem začala zabývat, stačí občanským demokratům jejich vlastní hlasy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

"Tahle vláda není schopná řídit stát a každý den jejího setrvávání ve funkci znamená rozsáhlé škody," tvrdí šéf poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý.

Na vyvolání hlasování o důvěře se už dohodlo grémium občanských demokratů. Podle Tlustého bude mít poslední slovo výkonná rada strany, která by se měla sejít 22. září.

Aby vláda skutečně padla, musela by jí vyslovit nedůvěru nadpoloviční většina poslanců. ODS v této souvislosti spoléhá na nejednotnost vládní koalice.

Premiér Vladimír Špidla se podle svých slov hlasování neobává. "Vyvolávat nedůvěru vládě jistě je možné, ale bylo by velmi vhodné, aby byla předložena nějaká jiná koncepce, nějaký jiný cíl, proč se to dělá. Jenom tak - samo o sobě - je to neodpovědné a poškozuje to všechny. Když se bude hlasovat, tak je velmi malá pravděpodobnost, že ODS bude úspěšná."

Jasné zatím není, jak by se k případnému hlasování postavili komunisté. Ti sice podle šéfa poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika se Špidlovou vládou také nejsou spokojeni, avšak nestojí o to, aby ji nahradila vláda pravicová.

"Ptáme se po alternativě, a pravicová alternativa je pro nás naprosto nepřijatelná. Ani my nechceme vyslovovat vládě důvěru, v žádném případě nemá naši důvěru, nicméně ptáme se, co bude potom." Stanovisko k případnému hlasování projednají komunisté v úterý ve svém poslaneckém klubu.

Jana Zemanová, Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme