Opavská věznice čeká na první devianty, brněnský detenční ústav je přeplněný

Opavská věznice by měla v příštím roce přijmout první nebezpečné devianty. Speciální detenční ústav v Brně je už naplněný a na řadě je právě Opava. Ve Slezsku by mělo postupně vzniknout až 140 míst pro pachatele závažné trestné činnosti, kteří jsou velkým rizikem pro své okolí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení

Vězení | Foto: Free Digital Photos

„Já tam bydlím hned pod těmi věžáky, no ale musíme ty lumpy nějak izolovat,“ říká starší muž, který bydlí v Opavě hned kousek od věznice. S tím, že za mřížemi budou brzy třeba sexuální maniaci, je smířený.

Pojem zabezpečovací detence zná česká legislativa od roku 2009. Slezské město by se mělo postupně stát největší základnou pro ty, se kterými si jinde nevědí rady.

Přehrát

00:00 / 00:00

Opavská věznice by měla v příštím roce přijmout první nebezpečné devianty. Podrobnosti zjišťoval redaktor Martin Knitl

„Máme v současné době připraveny ubytovací kapacity zhruba pro 10 chovanců. Probíhá výběrové řízení odborného personálu a během čtvrtletí budeme čekat na pokyn z generálního ředitelství, kdy k mám můžou být převezeni první chovanci,“ přibližuje mluvčí věznice Kateřina Gatnarová.

O tom, že odsouzení devianti nemohou být v normálních léčebnách, se mluví už dlouho a teprve v poslední době se ledy konečně hnuly, dodává spokojeně ředitel Psychiatrické léčebny v Opavě Ivan Drábek. Je to podle něj nepředstavitelné, když musí být agresivní a nezvladatelní lidé pohromadě s ostatními pacienty.

„Bylo to neúnosné v podmínkách, kde se o pacienty starali sestřičky o hmotnosti několika málo desítek kilogramů a přijde tam našlapaný zločinec, který nedávno třeba někoho zapíchl. Brněnský ústav už nám také pomohl, ale je malý a tak jsme teď připraveni spolupracovat s opavským detenčním ústavem,“ říká Drábek.

Opavská mužská část věznice se změnila v detenční ústav už před několika lety, ale aby tyto cely nebyly prázdné, jsou tam teď běžní odsouzení. Ti postupně uvolní místo chovancům, kteří kromě léků potřebují pevné mříže a disciplínu.

Martin Knitl, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme