Opencard podle ÚOOÚ porušuje zákon o ochraně osobních údajů

Pražská karta Opencard porušuje zákon o ochraně osobních údajů. Už v minulosti získala za porušování soukromí anticenu Big Brother. Teď pochybení potvrdil i Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dřívější ukazatel na dobíjení Opencard. | Foto: Tomáš Adamec

Magistrát hlavního města podle úřadu pochybil hned dvakrát. Při vydávání karet úředníci lidem dostatečně nevysvětlili, co se bude dít s jejich osobními údaji, které v žádosti o kartu vyplňují.

„Hlavní město Praha také nenabídlo elektronickou kartu, která by odpovídala té původní, papírové, kde by byla fotografie a jméno a nabití finančními prostředky by bylo bez databáze s osobními údaji,“ upřesnil další výhradu ÚOOÚ jeho předseda Igor Němec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Úřadu na ochranu osobních údajů Igor Němec ve Světě o druhé Rádia Česko

Kartu, která slouží jako tramvajenka nebo průkazka do knihovny, v současnosti vlastní zhruba 600 tisíc lidí. Úřadu si na projekt nejvíc stěžují právě kvůli tomu, že dochází ke sběru osobních údajů.

„Hlavní problém je vznik velké databáze, se kterou se dá nakládat různými způsoby a do budoucna nejasnými. Pokud budou poskytovány údaje, aby zajistily lepší komfort, a budou dobrovolně poskytovány v tom smyslu, že bude existovat náhrada, tak není žádný problém. V každém případě to nemůže vypadat tak, že by se někdo nutil, aby předával osobní údaje jenom kvůli tomu, že chce jezdit tramvají,“ zdůraznil Němec.

Pražskému magistrátu teď hrozí pokuta až pět milionů korun. Její konečnou výši ÚOOÚ teprve stanoví, přihlížet přitom bude ke stupni nebezpečnosti a počtu poškozených lidí.

Organizace Iuridicum Remedium také před časem upozornila na závažný nedostatek v zabezpečení dat na Opencard. Útočník prý může snadno odcizit elektronickou identitu uživatele karty a zjistit jeho další osobní data. Podle Němce se ÚOOÚ tímto podezřením nezabývá, nevyloučil ale, že se k Opencard ještě vrátí.

„Musíme mít na mysli, že celý projekt je v pohybu. Je zde několik partnerů, několik smluv, které se neustále mění, a v tomto případě problematika Opencard ještě určitě není uzavřená, což deklarují představitelé města s tím, že předpokládají další a další využití. V tomto smyslu je situace hodně nepřehledná,“ podotkl předseda úřadu.

Kritizovaný projekt šetří policie s podezřením na spáchání trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Prověřilo jej už také několik auditů, které poukázaly na některé chyby, například nevýhodné smlouvy města s firmou Haguess. Projekt je podle kritiků předražený, podle auditorů stál přes 800 milionů.

Martin Hromádka, Markéta Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme