Opera Národního divadla podle pověřeného ředitele špatně hospodaří

Opera Národního divadla špatně hospodaří. Radiožurnálu to řekl jeho pověřený ředitel Jan Mrzena. Podle něj nebyly za odvoláním šéfa opery Jiřího Nekvasila důvody umělecké, ale právě ekonomické.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní divadlo | Foto: Jan Rosenauer

Jiří Nekvasil to chápe jako zástupný důvod. Podle něj chtěl Mrzena zamezit spolupráci režiséra Nekvasila se scénografem Danielem Dvořákem. Ten by vloni na podzim odvolán z funkce ředitele Národního divadla.

"Já si myslím, že tomu, komu se naše věci nelíbí, využili příležitosti a zatlačili tak, aby umělecky zlikvidovali náš program," uvedl Nekvasil. Navíc tvrdí, že tržby opery Národního divadla každý rok vzrůstaly o dva miliony korun.

Mrzena ve vysílání Radiožurnálu uvedl, že nechal provést audit, který prokázal, že mnohé operní inscenace byly ekonomicky neefektivní. Jako příklad uvedl operu Maloměšťáci. "Maloměšťáci byli premiérováni a současně derniérováni zhruba před rokem touto dobou a Národní divadlo zaplatilo na nákladech dva a čtvrt milionu, tržby činily 44 tisíc," řekl Mrzena.

Podle Nekvasila ale to, že bude uvádět tituly netradiční, byť i riskantní, měl uvedeno v koncepci vedení opery, když na post jejího šéfa přicházel.

Martin Hromádka, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme