Česko má první případ opičích neštovic. Pacient je v pražské Ústřední vojenské nemocnici

V Česku se potvrdil první případ opičích neštovic, řekl Seznam Zprávám šéf infektologické společnosti Pavel Dlouhý. Pacient je v pražské Ústřední vojenské nemocnici. První případ předběžně potvrdil také Státní zdravotní ústav. Zároveň uvedl, že zkoumá další dva vzorky.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:19 24. 5. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virus opičích neštovic se začal šířit také na Západ.

Česko má první případ opičích neštovic (ilustrační foto) | Foto: Christine Uyanik | Zdroj: Reuters

„Mohu potvrdit, že v České republice je prokázán první případ opičích neštovic,“ uvedl pro server Seznam Zprávy Pavel Dlouhý, předseda společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Případ předběžně potvrdil také Státní zdravotní ústav. „Pro definitivní potvrzení či vyvrácení nákazy je podle pravidel ještě nutné potvrdit metodou PCR nebo celogenomovou sekvenací. Definitivní výsledky tedy budou známy zřejmě příští týden,“ uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková virová onemocnění Helena Jiřincová.

Opičí neštovice se nezvykle šíří v Evropě, roli hraje sex. Jaké jsou příznaky? A funguje očkování?

Číst článek

Nakažená osoba pobývala začátkem května s přáteli na hudebním festivalu v belgických Antverpách.

„Po návratu začala vnímat první nespecifické příznaky od zarudlých až slzících očí přes postupný výskyt vyšších tělesných teplot od 37,5 do 39 stupňů Celsia až po výsev bolestivých pupínků na pokožce připomínajících akné na určitých částech těla. Pupínky se postupně měnily v praskající puchýřky, které po prasknutí bolet přestaly,“ popsala za pražské hygieniky ředitelka Zdeňka Shumová.

Hyginici již začali s trasováním. „Hygienická stanice hlavního města Prahy ihned v okamžik podezření zahájila detailní epidemiologické šetření s cílem vyhledat veškeré možné rizikové kontakty nemocných a nastavit u nich příslušná adekvátní protiepidemická opatření,“ doplnil Státní zdravotní ústav.

Shumová dodala, že všem identifikovaným rizikovým kontaktům nemocného člověka nařídí hygienici karanténu. „Rizikové kontakty budou dále poučeny, aby po dobu 21 dnů od posledního kontaktu s nemocnou osobou pečlivě monitorovaly svůj zdravotní stav,“ upřesnil Státní zdravotní ústav.

‚Očekávali jsme to‘

Odborníci podle Dlouhého očekávali, že se tento první případ v Česku objeví. 

„Od 7. května tyto případy přibývají, zejména ve Velké Británii, Portugalsku a na Kanárských ostrovech, kam Češi cestují velmi často,“ dodal ve vysílání České televize.

Opičí neštovice? Nejsou nic nového, není důvod k panice, uklidňuje vakcinolog Chlíbek

Číst článek

Není ale podle něj třeba propadat panice. „V Evropě je ke včerejšímu dni hlášeno 89 případu, to není mnoho. Nakažlivost viru není zdaleka taková jako u planých neštovic. Riziko nákazy při běžném kontaktu v hromadném prostředku, zaměstnání nebo ve škole je velmi malá,“ zdůraznil.

V Evropě se nemoc objevila například v Dánsku, Skotsku, Španělsku, v Itálii, Slovinsku či Rakousku. Světová zdravotnická organizace v úterý oznámila, že eviduje 131 potvrzených případů opičích neštovic a 106 podezření na tuto nemoc v 19 zemích, kde se toto onemocnění běžně nevyskytuje.

Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle ale mají mírnější projevy. K přenosu je třeba podle odborníků dlouhodobý a blízký kontakt.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme