Paroubek nestojí o vstup do čtyřkoalice, preferuje vládu s ODS a lidovci

ČSSD zřejmě odmítne vstup do čtyřkoaliční vlády s ODS, KDU-ČSL a Stranou zelených, kterou navrhuje premiér Mirek Topolánek. Tento kabinet by měl vládnout do poloviny roku 2008. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek dnes znovu zopakoval, že takový projekt nemá pro ČSSD význam a v minulosti ho několikrát odmítla. Chce také zastavit jednání s ODS do té doby, než Topolánek vysvětlí výroky svého tajemníka Marka Dalíka o přetahování poslanců ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: Marián Vojtek

Dalík není funkcionář ODS, nemá mandát k jednání ani zastupování strany a jeho slova o tom, že začal jednat s poslanci ČSSD a přetahuje je na svou stranu, nejsou stanoviskem strany, tvrdila dnes v České televizi místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová.

Jiří Paroubek ale stále trvá na Topolánkově vysvětlení a omluvě. "Navrhnu vyjednávacímu týmu, abychom pozastavili ta jednání do té doby, než nám pan předseda Topolánek vysvětlí, jak se věci mají, jestli ta jednání berou, nebo neberou vážně," uvedl Paroubek.

Topolánkův projekt čtyřkoalice po dnešku získal vážné trhliny. Sociální demokraté říkají, že pro ně nemá smysl - podle Paroubka by nemohli uplatnit své reformy, problémem je pro něj i délka mandátu vlády. "Neumím si představit, že bychom kývli na předčasné volby za rok a půl," řekl předseda ČSSD.

Konečné slovo by mělo padnout na večerní schůzce vyjednávačů ČSSD. Paroubek uvedl, že jeho názor bude na schůzce dost silný, k možnosti jiného stanoviska se vyjádřil skepticky. Jeho postoj už v pátek potvrdil místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, další z vyjednávačů ČSSD.

ČSSD je podle Paroubka ochotna ke vstupu do proreformní vlády s ODS a KDU-ČSL a s mandátem do druhé poloviny roku 2009 po českém předsednictví EU. Paroubek připomněl, že členem takovéto vlády by osobně nebyl, zřejmě by se stal předsedou sněmovny.

Němcová si myslí, že to by neodpovídalo výsledku červnových voleb. Jediným slušným východiskem jsou podle ní předčasné volby v roce 2007, k nimž by vedla cesta přes tři neúspěšné pokusy o sestavení vlády. "Bude-li to vláda do roku 2008, tak nebude mít reformní program, jaký jsme slibovali. Bude-li to vláda do roku 2009, tak to už nemluvme o předčasných volbách," podotkla Němcová.

Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že by komunisté podpořili na kratší funkční období jen vládu národní shody, tedy kabinet i s jejich účastí. "My jsme říkali, že preferujeme trvalé řešení levostředové vlády, případně krátký mandát jenom vlády národní shody, to znamená všech politických stran," řekl Filip.

Martin Hromádka, Ondřej Kubala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme