Pavel Varvařovský se oficiálně ujal funkce ombudsmana

Nový veřejný ochránce práv se dnes ujal své funkce. Bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovký složil do rukou předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové slib. Po Otakaru Motejlovi, který byl zvolen dvakrát po sobě, je druhým ombudsmanem v historii tohoto úřadu v České republice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochránce veřejných práv Pavel Varvařovský

Ochránce veřejných práv Pavel Varvařovský | Foto: Tomáš Adamec

Po složení slibu Varvařovský řekl, že chce navázat na práci a styl Otakara Motejla: „Já jsem natolik dobře znal doktora Motejla a vím, že úřad vybudoval z ničeho a postavil ho na mladých lidech. Já si budu považovat za čest, když to po něm nezkazím. Takže já nemám žádné revoluční plány. Samozřejmě budu-li zdráv těch šest let, tak je možné, že se objeví něco, kde řeknu, tohle bychom mohli změnit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový ombudsman Pavel Varvařovský byl hostem poledních Ozvěn dne.

Pavel Varvařovský chce využít i své zkušenosti z Ústavného soudu. „Veřejný ochránce práv má určité byť doporučující kompetence ve vztahu k vládě. Z té jeho činnosti občas vyplyne, že jádro problému není vždy v aplikaci práva, ale je v právu samém. Takže tam si myslím, že moje desetiletá zkušenost je k užitku. Jinak já jsem v životě dělal všechno možné, i manuálně, takže já si myslím, že umím o právu mluvit nikoli učeně, ale normálně.“

Předsedkyně sněmovny Němcová připomněla, jak je důležité, že se na druhý pokus podařilo sněmovně nástupce Otakara Motejla zvolit:

„Každý úřad potřebuje mít svého šéfa, aby to tam dobře šlapalo. Myslím si, že lidsky k sobě měli Varvařovský s Motejlem blízko. Jak jsem měla možnost s novým ombudsmanem mluvit, tak cítím, že má k právu, k tomu, aby bylo srozumitelné, jasné a dobře vykládané, blízko, k těm tezím, které říkal pan Motejl. Čili tady je v podstatě taková kontinuita, které se nám podařilo dosáhnout.“

Varvařovský chce posílit pozici svého úřadu

Varvařovský by chtěl v zájmu kultivace práva získat právo sám se obrátit na Ústavní soud s návrhem na zrušení zákonů nebo jejich částí, nejen podzákonných norem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Současnou situaci na úřadu ombudsmana popsala na Rádiu Česko Jitka Seitlová, zástupkyně ochránce práv.

„Já mám určitou představu o jedné kompetenci, kterou by možná časem veřejný ochránce mohl mít. To jsem říkal i v parlamentu, možnost podat v krajním případě přímo návrh k Ústavnímu soudu na zrušení nějakého ustanovení zákona. Dneska on může pouze podzákonné přepisy, vyhlášky a tak dále,“ řekl Varvařovský.

„Já se domnívám, že taková kompetence by možná zvýšila možnost dosáhnout změny v těchto případech, i když to zase není zcela jednoznačné, protože pokud budeme jen dávat návrhy na zrušení zákona, to znamená, že to není aktivní právo změnit ten zákon. Já si myslím, že i v této chvíli máme kompetence, které při vůli parlamentu mohou dosáhnout stejného účinku, nicméně věc, o které hovoří pan Varvařovský, by byla posílením pozice úřadu,“ okomentovala nový záměr Jitka Seitlová, zástupkyně ochránce práv.

Levice se obává, že Varvařovský nemá sociální cítění

Varvařovský jako favorit koaličních poslanců porazil ve druhém kole druhé volby prezidentského kandidáta Johna Boka. Levice Vavrvařovského kandidaturu nepodpořila. Obává se, že v době krize nebude stát za zájmy lidí například vyhozených z práce nebo bytu, ale spíš za zaměstnavateli či úřady. To ale Varvařovský odmítá:

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejen o plánech nového ombudsmana mluvil na Rádiu Česko ústavní expert z Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Kudrna.

„Já si myslím, že vzhledem i k rodinné anamnéze se považuji za takového středového liberála a rozumím tomu i onomu. Věci pracovně právní ombudsmanovi nepatří. Lidé ale přesně neznají vaše kompetence, může přijít všechno možné a lidi, se kterými jsme já dělal, tak by mi rozhodně nezařadili mezi lid, kteří nemají sociální cítění. Myslím si, že spíš naopak.“

Ombudsman je volen na šest let. Pavel Varvařovský byl zvolen až ve druhém kole druhé volby ombudsmana. V prvním červencovém kole poslanci nikoho nevybrali.

Tomáš Pavlíček, Věra Pfeifferová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme