Plán obnovy odsouhlasili ministři financí zemí unie. Česko tak může od září čerpat zálohy ze 180 miliard

Ministři financí zemí Evropské unie v pondělí odsouhlasili český Národní plán obnovy. Informovala o tom Rada EU. Česko díky tomu může už v září dostat první část ze 180 miliard korun, na něž má nárok v rámci mimořádného unijního fondu obnovy. Celkem může letos v rámci předfinancování projektů inkasovat až 13 procent z této částky, zbytek by mělo získat v příštích letech.

Brusel (Aktualizováno: 11:39 6. 9. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, ilustrační foto

Ministři financí zemí Evropské unie v pondělí odsouhlasili český Národní plán obnovy. Informovala o tom Rada EU (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Jsem velice rád, že dnes mohu oznámit dobré zprávy. Česko a Irsko budou brzy moci převést své plány pro obnovu a odolnost (ekonomik) do praxe,“ prohlásil po ministerské videokonferenci slovinský ministr financí Andrej Šircelj, jehož země v současnosti Evropské unii předsedá.

Brusel doporučil schválit český národní plán obnovy. Praha ale musí vyřešit Babišův střet zájmů

Číst článek

Český plán se v pondělí spolu s irským zařadily k 16 dosud schváleným investičním strategiím, na jejichž základě si země unie mezi sebe rozdělí velkou většinu peněz z fondu o celkovém objemu 750 miliard eur (přes 19 bilionů korun).

Česko podle Evropské unie vyhovělo všem kritériím, aby získalo zálohy na projekty. Mezi více než desítku požadavků patří například povinnost věnovat minimálně 37 procent peněz na ekologicky šetrné projekty, pětinu pak na digitalizaci.

Pokud však chce Česko inkasovat celý svůj podíl z fondu, musí podle Evropské komise lépe ošetřit problematiku možných střetů zájmů vrcholných politiků. Ten se podle letos zveřejněných závěrů auditu Evropské komise týká premiéra Andreje Babiše (ANO), který to ale dlouhodobě odmítá.

První peníze z našeho plánu obnovy ve výši 23,3 mld. Kč půjdou na mimorozpočtový účet, z něhož budou přidělovány rezortům dle reálně uskutečněných investic. Ještě letos počítáme se zhruba 25 mld. Kč pro @Ministerstvo dopravy na projekty dopravní infrastruktury v nejvyšší fázi přípravy.

11:40 – 06. 09. 2021

8 36

„Česko stejně jako všechny ostatní země může po schválení plánu dostat 13 procent v rámci předfinancování, ale další platba bude spojena se splněním osmi přesně určených milníků týkajících se specificky této záležitosti,0147 sdělil novinářům na dotaz ke střetu zájmů Dombrovskis.

Jeden z činitelů komise již v červenci po schválení českého plánu unijní exekutivou novinářům řekl, že pokud české úřady situaci nevyřeší do poloviny příštího roku, komise peníze nevyplatí a může vymáhat zpět i letošní zálohy.

Po schválení plánu členskými státy zbývá ČR již jen podepsat úvěrovou smlouvu s komisí, která poté převede první prostředky. Podle odhadu Dombrovskise to může trvat jeden až dva týdny.

❗️Země EU se dohodly, že schválí český plán obnovy, Česko tak v příštích týdnech od EU dostane první výplatu 23 mld. Kč z celkových 180 mld. Kč. Podmínkou pro čerpání ale je, že ČR do roka vyřeší stávající nedostatky v prevenci vzniku a řešení střetu zájmů. @Radiožurnál @Český rozhlas Plus

11:07 – 06. 09. 2021

21 131

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme