Policie se zajímá o lídra českých muslimů, v kázání údajně nabádal k bití dětí a nenávisti

Policie vyšetřuje předsedu Ústředí muslimských obcí v ČR Hassana Alrawiho. Ve svém kázání v brněnské mešitě údajně nabádal k bití dětí a nenávisti vůči nevěřícím. Pokud policisté Iráčana žijícího v Česku obviní, hrozí mu až dva roky vězení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mešita v Brně

mešita v Brně | Foto: oficiální web brněnské mešity

Nahrávku kázání z roku 2010 zveřejnil na internetu bývalý člen Islámské nadace v Brně Lukáš Lhoťan, který má s Alrawim dlouholeté spory. Trestní oznámení na lídra českých muslimů pak podala Česká asociace ateistů.

„Považujeme za nepřijatelné, aby čelný představitel Islámské nadace, která je na ministerstvu registrovanou náboženskou organizací, v mešitě před svými stoupenci vyzýval k něčemu, jako je bití dětí v případě, že se nebudou modlit k Alláhovi, a aby vyzýval k tomu, že je třeba nenávidět,“ uvedl člen asociace Jan Werner.

Přehrát

00:00 / 00:00

O trestním oznámení České asociace ateistů mluvil Kryštof Benoni

Hassan Alrawi postup asociace považuje za pokus zdiskreditovat brněnské muslimy. „Chápu to jako snahu o diskreditaci muslimů a brněnských možná zvlášť. Někomu leží stále v žaludku, že v Brně vznikla první mešita,“ reagoval Alrawi.

Jde o nepochopení a diskreditaci muslimů, tvrdí kazatel

Brání se tím, že pouze předčítal náboženský text, který je podle něj třeba chápat v širších souvislostech. Městské státní zastupitelství v Brně však posoudilo Alrawiho projev v brněnské mešitě jako možný trestný čin a případ předalo policii.

„Nabádal ty, vůči nimž kázal, aby vychovávali své děti v nenávisti ke křesťanům, respektive k vyznavačům jiných náboženství. Ta skutková podstata je postavena tak, že může jít o nenávist k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob. V praxi obyčejně tato skutková podstata je obvykle užívána ke stíhání rasistů,“ řekl Českému rozhlasu brněnský státní zástupce Jan Petrásek.

Protože projev zazněl už před třemi lety, nemůže být Hassan Alrawi stíhaný jako fyzická osoba. Pokud však policie usoudí, že vystupoval jako představitel Islámské nadace v Brně, kterou také vede, promlčení neplatí a kazateli hrozí až dva roky vězení.

Martin Hromádka, Vlasta Gajdošíková, Kryštof Benoni Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme