Politici dál hledají východisko z koaliční krize

Koaliční politici se zatím nepohnuli v řešení vládní krize. Podnětem k vážné roztržce bylo podezření z uplácení některých politiků nejmenší vládní strany a její přímé propojení s byznysem, konkrétně s ABL.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda ČR

Vláda ČR | Foto: Tomáš Adamec

Premiér a předseda ODS Petr Nečas proto navrhl prezidentu Václavu Klausovi odvolání ministrů vnitra a školství za Věci veřejné, Radka Johna a Josefa Dobeše. Ministr dopravy Vít Bárta podal demisi sám.

Klaus zatím návrhy na odchody ministrů nepřijal. Stále čeká na plán, jak bude vláda fungovat dál. Prezident k tomu včera v Brně řekl, že je teď na tahu vláda a koaliční devítka. Trvá na tom, že politici mají nejdřív oznámit jak chtějí řešit další budoucnost vládní koalice:

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoje hlavních aktérů shrnula reportérka Milada Richterová

„Koaliční devítka, nebo koalice vzala tu šachovou figurku do ruky, ale ještě ji nedopoložila. Takže já budu čekat, až ji položí na šachovnici. A zamáčkne šachové hodinky. A bude běžet čas mně. Dneska mi čas neběží.“

Na postoj prezidenta reagoval po úterním jednání poslaneckého klubu ODS premiér a předseda strany Petr Nečas:

„Musím říci, že jsem pana prezidenta seznámil s tím, jaké budou další kroky. Jsem připraven toto seznámení ještě více rozvést do dalších detailů. Nicméně, je tady Ústava České republiky, tou jsme všichni vázáni. Ta ve svém článku 74 jednoznačně říká: premiér navrhne, prezident odvolá.“

Stejně jako ODS i představitelé TOP 09 a Starostové se domnívají, že krok k odblokování dalších jednání o osudu a podobě vlády má teď udělat prezident Klaus. Když nepřijme demisi Víta Bárty a premiérovy návrhy na odvolání Radka Johna a Josefa Dobeše, nemůže podle místopředsedy TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska koalice v řešení změn ve vládě pokračovat:

„Je určitě složité dělat další kroky bez toho, aniž by bylo učiněno to nezbytné. Co kdybychom všechno dohodli, a pak zjistili, že pan prezident se rozhodl demise nepřijmout. Prostě ústava jsou pravidla. Každá hra se hraje podle pravidel. V těch pravidlech je jasně napsáno, co kdo kdy má udělat.“

Opozice znepokojena

Opoziční sociální demokraté chování vládních stran a jejich kroky opakovaně kritizují. Stále více je znepokojuje i vývoj kolem kauzy Věcí veřejných.

Podle místopředsedy sněmovny a ČSSD Lubomíra Zaorálka budou proto trvat na tom, aby kabinet požádal poslance o vyslovení důvěry, jinak iniciují hlasování o nedůvěře.

První místopředseda strany, senátor Jiří Dientsbier se také pozastavil nad pravomocemi prezidenta republiky:

„My jsme v minulosti byli nesčetněkrát svědky, že si prezident republiky snažil přivlastnit více pravomocí, než mu Ústava České republiky dává. Pokud předseda vlády navrhl odvolání ministrů za VV z vlády, je podle ústavy povinností prezidenta republiky toto odvolání provést.“

Sociální demokraté navíc bez ohledu na krok ministra obrany Alexandra Vondry z ODS vzdát se vedení tohoto resortu, budou chtít svolat mimořádnou schůzi sněmovny k případu údajně předražené zakázky při českém předsednictví Evropské unii pro firmu ProMoPro.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme