Politici znovu jednali o penzích, shodli se na rezervním fondu

Zástupci pěti parlamentních stran dnes udělali další krok k celkové dohodě o reformě penzijního systému. Mimo jiné se dohodli, že ještě do voleb chtějí v parlamentu dosáhnout schválení návrhu na vytvoření rezervního fondu. Umožnil by pokračovat v reformě a krýt výdaje na penze v době, kdy bude málo lidí v produktivním věku

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach | Zdroj: ČTK

Zástupci ČSSD, ODS, KSČM, KDU-ČSL a US-DEU se dnes shodli na celkem čtyřech tezích, které předloží svým politickým stranám. Do konce září by se pak měli sejít šéfové stran. Pokuse se i oni dohodnou, měli by formulovat závěry.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach byl s průběhem jednání spokojen a za pozitivní považuje i dohodu na vytvoření rezervního fondu. "Princip by měl být ten, že by prostředky, které jsou v přebytku v důchodovém sytému a budou ještě v příštích letech, plus část výnosů z privatizací, do tohoto fondu jako základ měly být vloženy," uvedl Škromach.

Myšlenku rezervního fondu označuje za klíčovou i místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal. "Pokud jsou zdroje, které by tento fond dokázaly napájet, pak je potřeba tyto zdroje nasměrovat právě do tohoto fondu a nerozpustit je ve spotřebě," řekl Kasal.

Kromě vytvoření fondu se členové týmu pro důchodovou reformu shodli i na tom, že je třeba zachovat průběžný systém financování penzí, zvyšovat věk pro odchod do důchodu v závislosti na prodlužování průměrného věku a podporovat ty, kteří si k penzím dobrovolně spoří do fondů.

Cesta k dohodě na tom, jak vysoké budou v příštích desetiletích důchody, je ale ještě daleká. Politické strany se musí mimo jiné ještě dohodnout na tom, jak vysoký důchod by měl stát garantovat z průběžného systému. V tomto ohledu se zatím jejich názory velmi liší. Tým stranických vyjednavačů by se měl znovu sejít 6. září v parlamentu.

Český důchodový systém by měl bez dluhů vydržet ještě 20 let. Společnost ale stárne a seniorů přibývá. Politici hovoří o nutnosti reformy už roky, politologové jim ale většinou nedávají velké šance na to, že by se před volbami dokázali dohodnout. Návrhy stran a jejich dopady propočítal tým expertů, žádný model neoznačil za ideální.

ČSSD počítá s osobními účty, výše odvodů by se promítla do penze. Podle lidovců by lidé mohli část odvodů svěřit fondům. Důchod od státu by pak byl nižší. Podobný návrh mají unionisté, připojištění ale zvyšují. ODS staví na nízkém rovném důchodu a nižších odvodech. Komunisté by systém příliš neměnili.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme