Poslanci udělali první krok k ukončení druhého pilíře, schválili jeho uzavření

Vstoupit do druhého pilíře penzijního systému už zřejmě brzy nebude možné. Poslanci dnes schválili novelu, která soukromé fondy pro nové zájemce uzavře. Proti zákonu hlasovala TOP 09 a ODS, ostatní strany předlohu podpořily. Předloha teď míří do Senátu, a pokud ji podepíše i prezident, začne platit v den vyhlášení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 20.1.2015

Poslanecká sněmovna 20.1.2015 | Foto: Filip Jandourek

Druhý důchodový pilíř schválila vláda expremiéra Petra Nečase. Podle vládní koalice ale není o tento způsob spoření na důchod takový zájem, jak se čekalo, je tak zbytečný a drahý.

„Nemá smysl podporovat tento pilíř, pokud je v něm pouhých 90 tisíc lidí, a když vedle něj existuje třetí pilíř, kde jsou 4 miliony 800 tisíc lidí, tedy téměř všichni ekonomicky aktivní,“ říká šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanci udělali první krok k ukončení druhého penzijního pilíře, schválili jeho uzavření. Jednání ve sněmovně sledovala Věra Masopustová

„Pokud si lidé chtějí spořit na důchod, tak třetí pilíř je ideální možnost. Ten druhý naopak působí státnímu rozpočtu problémy tím, že jsou z něj vyváděny prostředky. V současné chvíli je to 700 milionů každý rok,“ upřesňuje.

Další z argumentů byl podle Sklenáka i možný zájem spekulantů, kteří by plán vlády zrušit druhý pilíř chtěli nějak zneužít. Například požadovat po státu za ukončení spoření nějaké kompenzace.

Poslanec ČSSD a zpravodaj zákona o důchodovém spoření Zdeněk Syblík ve vysílání ČRo doplnil, že druhý pilíř je obecně označován jako dobrovolný, ale přesnější by podle něj bylo označit ho jako povinný.

„Protože z něj nešlo vystoupit. Byl vlastně bez garance státu, kdo dnes zajistí těm účastníkům, že za 20 či 30 let ty prostředky budou mít k dispozici? Podle mě tu jistotu dnes nikdo nemá.“

Zbytečný mezikrok, říká opozice

Proti zákonu hlasovala TOP 09 a ODS. Podle pravice jde totiž o zbytečný zákon. Obavy koalice ze spekulantů, kteří by chtěli ukončení druhého pilíře zneužít, se podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury nepotvrdily.

„My se domníváme, že nikdo jako spekulativní klient není, neexistuje. To byl hlavní argument vlády, ale sami jsme slyšeli, že od 1. ledna tam vstoupilo přes 900 lidí. Takže žádný masivní zájem spekulantů se nekoná, je to prostě výmluva a zbytečný mezikrok,“ argumentuje.

Podle poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Heleny Langšádlové je dnešní rozhodnutí sněmovny špatnou zprávou zejména pro mladší lidi. „Nechce se mi věřit, že ČSSD neví o datech, která jsou zřejmá, že se tady prodlužuje doba dožití, že je méně dětí a že náš důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rušení druhého důchodového pilíře mluvili poslanci TOP 09 Helena Langšádlová, ČSSD Zdeněk Syblík a mluvčí Asociace penzijních společností Jan Sedláček

Samotný druhý pilíř byl podle ní navíc výhodný: „Nemohl být předmětem konkursu, nemohl být součástí bankrotu, byly tam nižší náklady než u běžných produktů. Byl zkrátka výhodný pro ty, kteří si chtěli uspořit nějaké prostředky na dobu, kdy budou v důchodu.“

Pro schválení návrhu na uzavření fondů hlasovalo 138 ze 180 přítomných poslanců, proti bylo 39. S vládní koalicí hlasovali jak poslanci Úsvitu, tak i KSČM. Komunisté byli proti zavedení druhého pilíře od začátku a jeho postupné rušení proto vítají.

„Je to první krok, který měl být učiněn už loni. A nejenom tento, ale zároveň nemožnost vyvádění z prvního pilíře. Takže nás čeká debata o tomto dalším kroku, než dojde ke zrušení celého druhého pilíře,“ říká poslanec za KSČM Miroslav Vopálka.

Dobrovolný druhý pilíř spočívá v tom, že si lidé mohou převést tři procenta odvodů z průběžného státního systému do vlastního spoření u penzijních společností. Další dvě procenta pak musí přidat ze svého.

Současní klienti druhého pilíře se po jeho zrušení rozhodnou, jestli budou chtít naspořené peníze dostat v hotovosti, převést na účet nebo dát do třetího pilíře, tedy do vlastního doplňkového penzijního spoření.

Druhý pilíř důchodové reformy | Foto: Český rozhlas

Věra Pfeifferová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme