Poslanci zamítli návrh na uzákonění obecného referenda

Komunisté neuspěli v Poslanecké sněmovně s návrhem na uzákonění obecného celostátního referenda. Mělo umožnit rozhodovat například o umístění americké radarové základny na našem území. Proti hlasovala celá vládní koalice včetně Strany zelených, která obecné referendum dlouhodobě prosazuje. Zelení chtějí předložit vlastní verzi zákona.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Filip a Jiří Paroubek

Vojtěch Filip a Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Projednávání návrhu KSČM na uzákonění obecného celostátního referenda provázely ve sněmovně spory koalice s opozicí. Poslanci ODS chtěli hned na začátku schůze diskusi o tomto bodu z jednání úplně vyřadit. To ale vyvolalo vlnu nevole ze strany komunistů. Když referendum nebude, zablokujeme projednávání bodu o vydání dluhopisů, prohlásil jejich předseda Vojtěch Filip.

Občanští demokraté nakonec přišli s tím, že o referendu se může mluvit hned na začátku schůze. Předseda KSČM i přesto spokojený nebyl: "Vnímám to jako docela otevřený boj koalice proti jakémukoli opozičnímu návrhu."

Koalice navíc preferuje zavedení referenda ke konkrétním otázkám - to je řešením i podle lidoveckého ministra bez portfeje Cyrila Svobody. I samotné problémy, které by lidové hlasování mohlo řešit, by podle něj měly být jasně vymezené: "To se podle mého názoru má týkat pouze nejzásadnější otázky existence, suverenity našeho státu, nikoli každé otázky."

S tím souhlasí i premiér Mirek Topolánek, který s nadsázkou prohlásil: "Položíme-li lidem v této zemi otázku: Chcete snížit daně?, tak přece víme, jak to referendum dopadne."

Vladní koalice podle očekávání hned v prvním čtení návrh zamítla. Proti byli i zelení, kteří dlouhodobě obecné referendum prosazují. Komunistická předloha ale podle nich neměla šanci uspět u poslanců ODS, bez jejichž hlasů se tato ústavní změna v parlamentu neobejde. Strana zelených proto připravila vlastní verzi zákona, řekl její předseda Martin Bursík.

"Opozice ví, že pro nás je to citlivé téma, že my podporujeme referendum a máme to ve svém volebním programu. Při jednání s koalicí a specificky s ODS jsme v téhle věci dokázali prosadit poměrně málo. Víme, že bez získání politické podpory ODS nemá žádný návrh šanci na život, protože je potřeba získat ústavní většinu," vysvětlil Bursík.

Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme