Poslední Čech pohřešovaný na souostroví Vanuatu je v pořádku

Úřadům se podařilo najít posledního pohřešovaného Čecha na tichomořském souostroví Vanuatu. Tropická bouře Pam tam zabila nejméně 10 lidí a tisíce dalších připravila o střechu nad hlavou. Na ostrovech bylo v době bouře také pět Čechů. S jedním z nich se nedařilo od víkendu navázat kontakt, je ale v pořádku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V hlavním městě souostroví Vanuatu bouře zničila 90 procent budov

V hlavním městě souostroví Vanuatu bouře zničila 90 procent budov | Zdroj: Reuters

„Se všemi jsme v kontaktu jak my, tak jejich rodiny. Všech pět Čechů, o kterých víme, že se tam nacházejí, tak jsou v pořádku,“ potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

O desítkách tisíc dalších lidí úřady stále nemají žádné informace. Některé menší ostrovy bouře zasáhla plnou silou a prakticky tam veškerou zástavbu srovnala se zemí.

Na Vanuatu už dorazila humanitární pomoc z Austrálie a Nového Zélandu. Letadla přivezla náklad potravin, pitnou vodu, stany a léky. Cyklon mezitím zeslábl a směřuje dále na jih.

Tisíce lidí připravila bouře na Vanuatu o střechu nad hlavou | Foto: Reuters

Souostroví Vanuatu, které patří k nejchudším zemím světa, tvoří přes 80 ostrovů. Žije na nich asi 267 tisíc lidí. Zhruba 44 tisíc z nich obývá metropoli Port Vila. Ostrovy vyčnívají nízko nad hladinu moře, a jsou tak v případě přírodních katastrof velmi zranitelné.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme