Povinné čipování psů prošlo sněmovnou

Sněmovna dnes zamítla návrh novely, který měl postihnout nedbalé majitele agresivních psů a zavést pro ně zvláštní trestní sazby. Mimo jiné předpokládal, že člověku, jehož pes někoho usmrtí, bude hrozit až deset let vězení. V dolní komoře ale převážil názor, že tyto trestné činy lze postihovat už teď a novela by napáchala víc škody než užitku. Hlasování bylo velmi těsné, pro zamítnutí bylo 74 ze 145 přítomných. Ve hře však zatím zůstává jiný návrh, který má zavést například povinnou evidenci psů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psí spřežení

Budeme muset povinně značit své psy čipem nebo tetováním? O tom budou dále podrobněji jednat poslanci. Sněmovnou totiž prošel do druhého čtení návrh zákona o evidenci psů, který předložila skupina poslanců v čele s Michaelou Šojdrovou z KDU-ČSL. Ta také věří, že se tak zajistí větší bezpečnost a pořádek na veřejnosti. "Tento návrh zákona nebude v žádném případě v rozporu s vlastníky, kteří se už dnes starají o své pejsky zodpovědně. Mají je označené, platí poplatky, starají se o ně řádně. Pro tyto vlastníky se vůbec nic nezmění, ale změní se mnoho pro ty, kteří se o své pejsky řádně nestarají."

Šojdrové a dalším poslancům naopak sněmovna zamítla další návrhy novel občanského zákoníku a trestního zákona. Ty počítaly s přísnějšími tresty pro nezodpovědné majitele psů. Podle stínového ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila z ODS jde ale o pouhý legislativní optimismus, který problém stejně nevyřeší. "Kdo z nás si myslí, že po přijetí této právní úvahy budeme mít za tři roky statistiky lepší? Já si myslím, že ani sami navrhovatelé v zásadě takové úvaze nemohou podlehnout."

Zamítnuté novely měly postihnout nedbalé majitele agresivních psů a zavést pro ně zvláštní trestní sazby, například až 10 let vězení. V dolní komoře ale převážil názor, že tyto trestné činy lze postihovat už teď.

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme