Před ministerstvem práce protestovali vozíčkáři proti sociálním kartám

Hendikepovaní dopoledne protestovali před budovou ministerstva práce a sociálních věcí. Nelíbí se jim zavedení sociálních karet, přes kterou si budou potřební vybírat dávky a příspěvky od státu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása (uprostřed) před ministerstvem práce a sociálních věcí v Praze

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása (uprostřed) před ministerstvem práce a sociálních věcí v Praze | Zdroj: ČTK

Před budovou bylo několik desítek vozíčkářů a dalších hendikepovaných lidí. Protestující měli transparenty s nápisem ‚Demisi‘. Ministru Jaromíru Drábkovi z TOP 09 předali zvětšenou sociální plastovou kartu, takzvanou sKartu, a zároveň dopis pro premiéra Petra Nečase (ODS).

Ministr Drábek ale nevidí důvod, proč sKarty stopnout. „Spíš máme zkušenosti takové, že lidé chodí úřady práce a ptají se, kdy už sKartu konečně dostanou. Protože vize, že budou moci sKartou zaplatit na 80 tisících místech, že na šesti tisících místech bude možné vybrat hotovost, kdo si tohle srovná v hlavě, pak samozřejmě nedá na laciné pomlouvání,“ řekl Drábek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása vysvětloval ve Světě o druhé důvody nesouhlasu s sKartou

Lidé si mají vybírat pomoc od státu přes kartu z bankomatu. Zdarma bude jeden výběr na každou dávku. Bezplatně budou moci potřební s sKartou platit či převést peníze přes bankomat na jiný účet a vybrat je službou cashback v obchodě. Zasílání dávek poštou a výběr v pobočce České spořitelny bude za poplatek.

Vozíčkáři se bojí hlavně toho, že jim to ztíží přístup k penězům. Třeba bankomatů není všude dost a hlavně na vesnicích může být obtížné dostat se k nim.

„Bydlím v Chrášťanech, tam žádný bankomat není. Nejbližší je na Zličíně. Pro mě to obnáší vzít asistenta, zaplatit mu za to a jet na Zličín. To je asi pět kilometrů. A to znamená čas a platit tu cestu,“ potvrdila jedna z hendikepovaných protestujících.

Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy sKarta zároveň porušuje základní práva lidí: „Slučuje veřejnou listinu – průkaz ZTP/P – a zároveň bankovní produkt – bankovní kartu. Je často kopírována, když lidé žádají o parkovací průkaz, slevu na telefon a podobně, přitom se kopíruje i číslo bankovní karty a to je pak návod, jak účet vykrást. Nejsou tam dostatečné ochranné prvky.“

Dalším nedostatkem, který napadá i ombudsman, je exkluzivita, s níž má jeden bankovní dům přístup k osobním údajům všech držitelů sKart.

Do konce září by mělo plastové sKarty dostat na 50 tisíc lidí. Běžně by měly fungovat od ledna.

Lenka Jansová, Lucie Maňourová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme