Senát po Kuberovi povede Vystrčil z ODS, získal 52 ze 76 hlasů

Novým předsedou Senátu se stal podle očekávání Miloš Vystrčil, předseda senátorů ODS a místopředseda strany, když získal 52 ze 76 hlasů. V tajných volbách porazil prvního místopředsedu Senátu Jiřího Růžičku (za TOP 09 a STAN). Vystrčilovi předem vyjádřili podporu zástupci KDU-ČSL a ANO. Nástupce zesnulého Jaroslava Kubery (ODS) povede horní komoru do ustavení jejího nového vedení po podzimních volbách.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 11:25 19. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Vystrčil | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vystrčil získal v tajné volbě 52 hlasů, Růžička 21 hlasů. Volby se zúčastnilo 76 senátorů, tři z nich nedali hlas žádnému kandidátovi. Zbývající čtyři členové horní komory v současném složení se z jednání omluvili.

„Je to pro mne situace, do které jsem si myslel, že se nikdy nedostanu. Ale člověk je tady od toho, aby ty věci, které přicházejí, přijímal a snažil se obstát,“ uvedl po zvolení Vystrčil.

„Jsem jeden z jednaosmdesáti, a kdybych na to náhodou zapomněl, tak mi to prosím připomeňte,“ řekl senátorům. Růžička Vystrčilovi poté pogratuloval. Vystrčil podle něj nepochybně bude důstojným a zodpovědným reprezentantem Senátu.

Novým předsedou Senátu je @Miloš Vystrčil. Získal 52 ze 76 odevzdaných hlasů senátorek a senátorů.

11:02 – 19. 02. 2020

21 94

Devětapadesátiletý Vystrčil je senátorem za Jihlavsko od roku 2010. Bývalý starosta Telče byl před nástupem do horní komory hejtmanem Kraje Vysočina. Místopředsedou ODS je od roku 2014, o dva roky později stanul v čele senátorů ODS. V horní komoře působil ve výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.

Ke své kandidatuře do čela Senátu Vystrčil počátkem února řekl, že ve funkci by chtěl přinést přidanou hodnotu. „Já se na to těším, ale rozhodně po tom neprahnu,“ řekl s tím, že by chtěl navázat na zemřelého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu zejména ve zviditelňování Senátu a vyžadovat, aby sněmovna dodávala Senátu kvalitnější podklady k projednávaným zákonům.

Rodák z Dačic vystudoval matematiku a fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, poté působil jako učitel a zástupce ředitele gymnázia v Telči. Od roku 2009 vyučuje na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme