Premiér získal silnou podporu širšího vedení sociální demokracie

Při tajném hlasování o důvěře podpořilo 102 členů Ústředního výkonného výboru ČSSD ze 134 přítomných Stanislava Grosse v setrvání v čele kabinetu. Vedení Lidového domu tím považuje koaliční krizi za skončenou a premiér nehodlá odvolávat lidovecké ministry nejméně do velikonočního sjezdu ČSSD. Gross se ještě před hlasováním omluvil za své neuvážené výroky v kauze svých majetkových poměrů. O vyjádření podpory si řekl sám premiér, pokud by nezískal jasnou důvěru, odešel by z čela vlády. Také on teď považuje vládní krizi za vyřešenou a nehodlá se k ní vracet. Očekává, že se jeho ministři vrátí plně ke svým vládním povinnostem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross | Foto: Martin Štěrba

Stanislav Gross se v úvodu svého 25minutového projevu omluvil. Pod tlakem prý pronesl výroky, za které byl kritizován. "Měl jsem být prozíravější a méně důvěřivý," řekl premiér. "Chci se vám vážené přítelkyně a vážení přátelé omluvit a chci se omluvit také svým spoluobčanům a veřejnosti za to, že jsem vůbec dopustil to, co vzniklo," poznamenal. "Nebudu uhýbat tlaku, abych způsobil pád vlády, která je úspěšná. Ani já, ani moje manželka jsme se nedopustili žádného porušení zákona," prohlásil Gross. Rezignace by byla podle něj chybou, protože řada lidí by si ji vyložila jako přiznání viny.

Gross připustil i menšinovou vládu, pokud bude pro lidovce nepřijatelný v čele kabinetu. Podle něho by však tato případná menšinová vláda měla mít zkrácené funkční období a předčasné volby by měly být spojené s referendem o euroústavě.

102 pro; 27 proti

Samotné jednání vedení sociální demokracie od počátku naznačovalo, že Gross podporu většiny získá. Například ale starosta městské části Praha Letňany Josef Dobrý doporučil, aby se Stanislav Gross vzdal funkce šéfa ČSSD: "Já mám strach o budoucnost sociální demokracie, a proto si myslím, že Stanislav Gross by měl stáhnout svou kandidaturu na předsedu strany. Jako premiéra ho podpořím, protože si myslím, že by to zachvělo celou stabilitou v zemi." Zástupci platformy Za renesanci ČSSD nepovažují setrvání Grosse v čele strany za šťastné.

Gross v samotném tajném o důvěře ve funkci premiéra získal podporu výraznou. Ze 134 přítomných členů ústředního výkonného výboru ho podpořilo 102, 27 členů byli proti a 5 odevzdalo neplatný hlas. Výbor také přijal usnesení, ve kterém považuje koaliční krizi za ukončenou. Premiéra Grosse už dříve podpořily poslanecký klub i předsednictvo Lidového domu.

O koalici s lidovci rozhodne až velikonoční sjezd ČSSD

Nechyběly ovšem ani hlasy pro menšinovou vládu. Poslanec a bývalý ministr dopravy Jaromír Schling za potlesku v sále navrhoval, že by vedení ČSSD mělo premiéra požádat, aby neprodleně odvolal z vlády lidovecké ministry. Postoj KDU-ČSL v kauze majetkových poměrů Grossovy rodiny totiž podle něj vylučuje další koaliční spolupráci.

Gross však lidovecké ministry nejméně do velikonočního sjezdu ČSSD odvolávat nehodlá. Podle něho je totiž logické, aby o pokračování koalice rozhodl opět nejvyšší stranický orgán. Právě minulý sjezd totiž spolupráci s lidovci schválil.

Ve čtvrtek KDU-ČSL dala ČSSD do jejího velikonočního sjezdu oddychový čas a prostor na to, aby si nejsilnější vládní strana sama vyřešila pochybení jejího úřadujícího předsedy. Toto rozhodnutí a také dosavadní postup předsednictva křesťanských demokratů tehdy jednomyslně schválil i jejich stranický celostátní výbor. Začátkem dubna se ale dá očekávat další kolo jednání o osudu současné vlády. Šéf lidovců Miroslav Kalousek současný vývoj nebude komentovat. V sobotu Radiožurnálu řekl, proč se k situaci v sociální demokracii nechce vyjádřit: "Sociální demokracie má problém a ten problém by si měla vyřešit až do svého sjezdu; to znamená jakkoliv komentovat dnešní výsledek by nebylo korektní."

Nejsilnější opoziční strana, ODS, počká zřejmě s vyslovením nedůvěry vládě až do sjezdu sociální demokracie. Omluvy a vysvětlení, kterými se Gross pokouší v posledních dnech situaci uklidnit, nejsou pro ODS dostačující. Žádné hlasování nemůže odstranit pochybnosti, které přetrvávají, řekl v sobotu Radiožurnálu místopředseda ODS Petr Nečas: "Sociální demokracie se nechová překvapivě. Usoudila, že zřejmě odchod předsedy vlády by znamenal pád celé této vládní konstrukce. A především je to snaha celou tu věc odsunout v čase, doufat, že zmizí tento problém. Zamést tuto věc pod koberec."

S. Gross: Pro vládu je tato záležitost uzavřená

Stanislav Gross teď vládní krizi považuje za ukončenou: "Já to chápu tak, že pro vládu je v tuto chvíli ta záležitost uzavřená. A chci, aby se všichni členové vlády věnovali svým vládním povinnostem. Samozřejmě to neznamená, že v médiích nepochybně budou v různých komentářích debatovat nad řadou otázek. Čili z tohoto pohledu takto to vnímám jako uzavřené."

"Ve svém volném čase, ať si dělá z ministrů kdo chce, co chce, ale budou se muset věnovat své práci. Vláda bude muset vládnout. Pokud se někomu ve vládě nelíbí, nemohu ho v ní držet," poznamenal Gross.

Roztržku ve vládní koalici rozpoutala aféra kolem financí premiérovy rodiny a jejího napojení na přítelkyni, podnikatelku Libuši Barkovou. Premiér ve čtvrtek v Kopřivnici potvrdil, že jeho žena Šárka přeruší všechny podnikatelské vztahy a zbaví se i své firmy. "Pokud jde o mojí manželku, tak nebude přerušovat podnikání, ale celou firmu prodá a nebude se podnikatelské činnosti věnovat vůbec v době mého působení v tomto úřadu," řekl Gross.

Přítelkyně rodiny premiéra Stanislava Grosse Libuše Barková ve čtvrtek pro Radiožurnál řekla, že chtěla do svého projektu luxusního bytového komplexu na pražském Proseku zapojit rodinu Grossových i proto, aby si uvědomili úskalí podnikání v Česku. Potvrdila, že manželům Grossovým nabídla možnost společného podnikání v realitách. Podle Barkové by ale premiér stejně "neměl ani čas".Více se dočtete ZDE.

Milan Kopp, Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme