Prezident je zklamán výsledky koaličních jednání

Prezident republiky Klaus se vyjádřil k nejnovějším koaličním rozhovorům a nad jejich výsledky netajil zklamání. Ve svém stanovisku Václav Klaus zdůraznil, že dosavadní průběh nepřináší záruku věrohodného a stabilního uspořádání koaličních poměrů na zbytek volebního období. A právě to hlava státu požadovala. Navíc otazníky nad původní příčinou krize zůstaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

"Naše země politický klid a politickou stabilitu potřebuje, ale průběh a výsledky posledních jednání vládní koalice, které se tváří, že toto přinášejí, mne zklamaly," uvedl prezident. "Nejsou dostatečnou zárukou věrohodného a stabilního uspořádání koaličních poměrů na zbytek volebního období, jak jsem požadoval a jak si přála naše veřejnost. Otazníky nad původní příčinou krize navíc odstraněny nebyly."

"Občané právem očekávali, že jsou si koaliční politici jejich vážného znepokojení vědomi a že nabídnou více než polovičaté kroky, kterými je celý problém pouze odsouván. Další několikatýdenní balancování na hraně rozpadu současné vládní koalice pokládám za málo uspokojivé," zdůraznil ve svém stanovisku Klaus.

Jak prezidentovo prohlášení hodnotí koaliční politici? Předseda křesťanských demokratů Miroslav Kalousek hodnocení Václava Klause rozumí, nicméně současný stav považuje za maximum možného. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach míní, že od minulého týdne nastal v řešení krize posun, a to jak ze strany premiéra Grosse, který slíbil omluvu a odchod své ženy z podnikání, tak ze strany lidovců.

ODS už dala najevo, že pokud sociální demokraté potvrdí Stanislava Grosse ve funkci, vyvolají její poslanci hlasování o nedůvěře vládě.

Prezident už 24. února kritizoval, že koaliční strany nebyly schopny nalézt společné řešení současné politické krize a měl obavy, že vládní koalice nebere dostatečně vážně zneklidnění veřejnosti a že si neuvědomuje, jaké následky to může mít pro politickou budoucnost naší země. Koaliční strany požádal, aby mu v co nejkratší době sdělily, jaké politické uspořádání navrhují na 16 měsíců, které zbývají do konce volebního období, případně, aby mu předložily dohodu o jeho zkrácení.

Řešení krize, která vznikla kvůli majetkovým poměrům premiéra Stanislava Grosse, hledali koaliční lídři i ve čtvrtek. Lidový dům potvrdil zájem na pokračování koalice s KDU-ČSL a US-DEU a oznámil, že Gross se omluví za některé výroky. Lidovci nebudou do velikonočního sjezdu ČSSD naléhat na odstoupení premiéra.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme