Prezident Miloš Zeman pověřil šéfa ČSSD Sobotku jednáním o vládě

Prezident Miloš Zeman podle očekávání pověřil předsedu vítězné ČSSD Bohuslava Sobotku jednáním o sestavení vlády. Sobotka to řekl po setkání s prezidentem na zámku v Lánech. Hrad se ke schůzce zatím nevyjádřil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po jednání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech | Zdroj: ČTK

Šéf sociální demokracie dostal od Zemana pověření k sestavení kabinetu, který bude mít většinovou podporu v Poslanecké sněmovně.

„Pan prezident mě na základě výsledků voleb oficiálně požádal, abych na politické scéně vedl jednání s cílem ustavit vládu,“ potvrdil Sobotka.

S prezidentem mluvil především o tom, jak probíhají nebo doposud probíhala povolební vyjednávání s hnutím ANO a lidovci, a podle Sobotky právě dnešním pověřením Zeman kvalitu těchto vyjednávání ocenil.

Předseda ČSSD také řekl, že příští týden by už chtěl zahájit trojstranná jednání v sestavě ČSSD, ANO a KDU-ČSL, a měli by dohodnout programovou část případné koaliční smlouvy.

ČSSD se zatím s církvemi na revizi restitucí nedohodla, vznikne expertní komise

Číst článek

„Informoval jsem prezidenta republiky o tom, že sociální demokracie je připravena příští týden zahájit trojstranná jednání, tak abychom pokročili při přípravě už konkrétních částí budoucí koaliční smlouvy,“ uvedl Sobotka.

S prezidentem probíral i sporné body, které mezi sebou možní koaliční partneři mají. S hnutím ANO se ČSSD neshodne na přístupu k daním, s lidovci mají spor kvůli církevním restitucím.

Zeman: Vláda do konce roku je reálný plán

Důležitá schůzka čeká sociální demokraty v sobotu, kdy se sejdou se zástupci hnutí ANO. „Měli bychom vyjasnit poslední sporné body, které se týkají ustavující schůze Poslanecké sněmovny, která by měla být zahájena příští týden,“ upřesnil šéf ČSSD. Obě strany si totiž nárokují post předsedy sněmovny.

Pokud trojstranná jednání pokročí, začnou všechny tři strany jednat o složení vlády, tedy o tom, jak si rozdělí jednotlivá ministerstva. Až bude tato část za nimi, řešila by se konkrétní jména ministrů. Pokud budou jednání postupovat dobře, mohlo by mít Česko novou vládu do Silvestra.

Tento plán prý prezident Zeman na dnešní schůzce označil za reálný. Premiérem by Sobotku ale jmenoval až poté, co se v Lánech dostatečně zotaví z úrazu kolena. Do té doby bude Sobotka postup ve vyjednávání o vládě konzultovat se Zemanem každý týden.

Věra Pfeifferová, Jakub Šídlo, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme