Případná stávka pilotů ČSA získává podporu jejich kolegů ze Sky Teamu

Zástupci sdružení pilotů CZALPA a vedení Českých aerolinií stále jednají o mzdových požadavcích. Schůzka má odvrátit páteční stávku, která v případě krachu rozhovorů vypukne ráno úderem 8. hodiny. Rozhovory budou podle mluvčího ČSA Daniela Plovajka trvat do noci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedení ČSA nezrušilo lety z pátečního letového řádu. Pokud ke stávce dojde, zbyde ČSA 41 z celkem 348 pilotů, kteří se ke stávce nepřipojí. ČSA také zajistí všech šest pátečních charterů.

Pokud by piloti ČSA skutečně stávkovali, mohou počítat s tichou podporou kolegů z většiny ostatních leteckých společností aliance Sky Team, do které ČSA patří. Piloti těchto aerolinií vyzvou vedení svých společností, aby se nepodílela na navyšování letů do Prahy. Vyplývá to z prohlášení sdružení pilotů Air France a Delty Air Lines. Podporu přislíbili i kolegové z Aero Mexico.

Obě strany se bez bližšího upřesnění shodují na tom, že se názory na řešení krize začínají sbližovat. Potvrdil to tajemník Sdružení pilotů CZALPA Dušan Horák: "Musím přiznat, že určité náznaky sbližování stanovisek tady jsou. Pokud to bude potřeba, jsme připraveni k jednání kontinuálně až do zítřejšího rána, a já věřím, že k dohodě dojde." Odpolední přestávku v jednání si piloti podle mluvčího aerolinií Daniela Plovajka vyžádali kvůli tomu, že chtějí vyhodnotit návrh řešení předložený vedením ČSA.

Naději na odvrácení stávky pilotů vyjádřil i prezident Českých aerolinií Miroslav Kůla. Jak k tomu ale uvedl, docílit toho mohou pouze s určitým omezením: "Prostředky mohou být jenom takové, jaké nám umožňují ekonomické zájmy firmy."

Pro případ stávky už má vedení ČSA vypracovaný krizový plán. Například cestující v charterových letech se podle Miroslava Kůly nemusejí jejich zastavení bát: "Charterové lety jsou pro nás absolutní prioritou, protože jsme si vědomi, že v řadě případů nemají náhradní řešení, zatím co pravidelné linky náhradní řešení mají." K případným důsledkům neúspěchu jednání a následné stávky pro České aerolinie Kůla uvedl: "Je třeba odlišovat přímé ekonomické ztráty a ztráty na pověsti ČSA v očích našich cestujících, které jsou nevyčíslitelné."

Mluvčí ČSA Daniel Plovajko zdůraznil, že jeho firma udělá vše potřebné pro to, aby nebezpečí stávky odvrátila. "Ta jednání probíhala velmi korektně a standardně. V podstatě obě strany mají stále své určité představy a návrhy. Docházelo k procházení jednotlivých návrhů a hledání společného řešení. Já věřím, že obě strany mají zájem se dohodnout a že nebude nutné, aby ke stávce došlo a minimálně za české aerolinie mohu potvrdit, že uděláme veškeré kroky, které povedou k dohodě."

Podle akcionářů by požadavky pilotů snížily tržní hodnotu Českých aerolinií. Shodl se na tom ministr dopravy Jaromír Schling se zástupci Fondu národního majetku, který je hlavním akcionářem ČSA. Ministr se sešel s hlavními akcionáři a vyjádřil podporu vedení firmy. Zároveň uvedl, že stávka není řešením dané situace, neboť by přinesla výrazné ztráty ČSA a měla by negativní dopad na cestující. Mluvčí Fondu národního majetku Jana Víšková doufá, že se podaří ztrátám zabránit. "Fond národního majetku má samozřejmě velký zájem na rychlém a rozumném vyřešení tohoto problému a proto jedná se všemi zúčastněnými stranami sporu. Tato jednání budou pokračovat, dokud nebude nalezeno řešení, a bylo by proto nesmyslné v tuto chvíli spekulovat jak celá záležitost skončí."

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová, Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme