‚Nevidím problém, je to jeho právo.‘ Hamáčkovi nevadí, že se Babiš stal předsedou protikorupční rady

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) nehodlá nic podnikat kolem toho, že se premiér Andrej Babiš (hnutí ANO) stal předsedou Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí. Řekl to ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády. Koordinovat protikorupční radu je podle Hamáčka Babišovo právo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Jan Hamáček a premiér a šéf ANO Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas/ David W. Cerny, Reuters | Zdroj: iROZHLAS.cz

Otázky k nástupu Babiše do čela protikorupční rady by podle Hamáčka měly směřovat na premiéra, případně na ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za hnutí ANO).

„Otevřeně řečeno, já v tom nevidím zásadní problém. Pan premiér, pokud se rozhodl tuto radu koordinovat, tak je to jeho právo, a já rozhodně nehodlám v tomto směru nic podnikat,“ uvedl Hamáček. Žádná polemika při projednávání tohoto bodu na vládě podle něj nebyla.

Babiš v čele protikorupční rady. ‚Nebylo to rozhodnutí premiéra, ale pravidlo Sobotkovy vlády,‘ říká mluvčí

Číst článek

Babiš se stal předsedou protikorupční rady poté, co ministr spravedlnosti už nebyl pověřen koordinací boje s korupcí na vládní úrovni. Naposledy měl toto pověření, a radu proto vedl, ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Před ním funkci vykonávali ministři pro lidská práva. Podle statutu rady v případě, že nebude žádný člen vlády pověřen koordinací boje s korupcí, stane se šéfem rady premiér.

Chybí protikorupční priority

Piráti Babišovo vedení rady kritizují. Pokud protikorupční radu povede trestně stíhaný člověk, hrozí ztráta důvěry veřejnosti k radě, napsali na svém webu. Babiše policie obvinila z podvodu při financování farmy Čapí hnízdo. Předseda hnutí ANO to ale označuje za účelové.

Ukrajina zřídí speciální protikorupční soud. Bude projednávat největší kauzy státních úředníků

Číst článek

„Během posledních měsíců Andrej Babiš zamezil přijetí účinných protikorupčních opatření a jeho současná snaha o vedení rady je tak evidentně motivovaná snahou vypadat jako protikorupční bojovník, i když ve skutečnosti Babiš na tomto tématu pouze parazituje,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Podle něj v programovém prohlášení vlády chybí důležité protikorupční priority, které by omezily klientelismus, tunelování veřejných peněz a vysávání státního rozpočtu firmou Agrofert, kterou Babiš loni převedl do svěřeneckého fondu.

Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí vznikla v roce 2014 jako poradní orgán kabinetu, který koordinuje a vyhodnocuje stav boje s korupcí v Česku, připravuje koncepční materiály z této oblasti a posuzuje návrhy právních předpisů z hlediska korupčních rizik.

V radě zasedají někteří členové vlády, nejvyšší státní zástupce, prezident Hospodářské komory, zástupci policie, samospráv a neziskových organizací.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme