Babiš v čele protikorupční rady. ‚Nebylo to rozhodnutí premiéra, ale pravidlo Sobotkovy vlády,‘ říká mluvčí

Premiér Andrej Babiš (hnutí ANO) se stal předsedou Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí na základě statutu této rady platného od roku 2014. V tiskové zprávě to v úterý uvedla mluvčí vlády Petra Doležalová. Reagovala na upozornění médií, že Babiš je nově hlavním koordinátorem boje s korupcí a má střety zájmů, když je zároveň trestně stíhaný pro podvod kvůli padesátimilionové evropské dotaci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš ve sněmovně. (Ilustrační snímek) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Podle statutu je předsedou rady člen vlády, v jehož působnosti je koordinace boje s korupcí. Podle mluvčí ale poté, co ve vládě skončil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), jeho nástupci již koordinací boje s korupcí na vládní úrovni pověřeni nebyli. Předsedou rady se tak automaticky stal premiér.

„To, že se premiér Andrej Babiš stal předsedou Rady vlády (pro koordinaci boje s korupcí), tedy není jeho rozhodnutí, ale jde o důsledek pravidla, které bylo zavedeno již usnesením Sobotkovy vlády. Vyvrací to dezinformace některých médií, která zveřejnila zprávu o samojmenování premiéra předsedou protikorupční rady,“ uvedla Doležalová.

Imoba vrátila 50milionovou dotaci na farmu Čapí hnízdo, většina peněz půjde do státního rozpočtu

Číst článek

Ve složení rady nastaly také další změny. Novým místopředsedou se z titulu své funkce ministra vnitra stal Jan Hamáček (ČSSD). Rada na svém úterním jednání rovněž zvolila za svého člena za neziskový sektor ředitele Nadačního fondu proti korupci Karla Škáchu.

Vyšší počet členů

„Dalším souvisejícím projednávaným bodem byla změna statutu rady, kdy by se měl jejím novým místopředsedou stát ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. Změna statutu bude následně projednána vládou,“ uvedla mluvčí. Podle dosud platného statutu jsou místopředsedy rady vedle ministra vnitra také ministři financí a pro místní rozvoj. Na základě plánované změny se zvýší počet členů rady ze současných 17 na 18.

Rada vlády se v úterý také seznámila s první pracovní verzí vládní koncepce boje s korupcí na léta 2018 až 2022, která vznikala na základě odborných i veřejných konzultací a zakotvuje protikorupční priority současné koaliční vlády, doplnila Doležalová.

Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí vznikla jako poradní orgán kabinetu, který koordinuje a vyhodnocuje stav boje s korupcí v České republice, připravuje koncepční materiály z této oblasti a posuzuje návrhy právních předpisů z hlediska korupčních rizik. Členy jsou také ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu, šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů, nejvyšší státní zástupce, předseda Svazu měst a obcí, předseda Asociace krajů, prezident Hospodářské komory a sedm zástupců nestátních neziskových organizací, akademické obce, profesních komor zřizovaných státem a odborné veřejnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme