Průzkum ČRo: Skoro polovina Čechů by se nebránila přijmout část běženců

Lidé v Česku jsou ochotnější přijímat uprchlíky. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Podle něj by 42 procent Čechů solidárně přijalo část běženců. Lidé odpovídali na dotaz, co by měl stát dělat, aby se Evropa vypořádala s rostoucí nelegální imigrací hlavně z afrických zemí, a jaké jsou oprávněné důvody přijetí uprchlíků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češi jsou vstřícnější k uprchlíkům. Skoro polovina by se nebránila přijmout část běženců hlavně z Afriky

Češi jsou vstřícnější k uprchlíkům. Skoro polovina by se nebránila přijmout část běženců hlavně z Afriky | Zdroj: Reuters

Česko má pověst státu, který se imigrantů tradičně spíš bojí. Zprávy o tragických osudech běženců, kteří zahynuli při pokusu doplout do Evropy přes Středozemní moře, můžou ale názory lidí měnit.

„Pod přijetím nějaké části uprchlíků si lidé představují většinou desítky až stovky lidí v těch českých intencích prozatímních,“ nabízí další vysvětlení sociolog agentury Median Daniel Prokop.

„Já bych je sem nepustil, pomohl bych jim v místě, kde se to odehrává, poskytnul jim nějakou pomoc,“ uvádí jeden z dotazovaných.

Názor na postup České republiky | Foto: Český rozhlas Median

Právě k tomu, aby se Česko podílelo na humanitárních akcích v zemích původu, se kloní nejvíc lidí, a to 73 procent. Zhruba polovina Čechů by obnovila kontroly na českých hranicích.

„Podpora kontrol na hranicích je vyšší u starších lidí. Souvisí s něčím, co bychom mohli nazvat tradiční vnímání hranic, jako něčeho, co chrání stát před imigrací,“ vysvětluje sociolog agentury Median Daniel Prokop.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zhruba polovina Čechů by obnovila kontroly na českých hranicích. Válka je podle průzkumu oprávněný důvod k uznání azylu

Asi polovina lidí si také myslí, že by Česko mělo pomoci například penězi nejvíc postiženým zemím.

„Úřady v Itálii podle odborníků vůbec nezvládají ani to přidělování azylů a kontrolování té imigrace, což vede k tomu, že systémem prochází řada lidí nepozorovaně. Jdou potom do dalších států Evropy, takže tam je podpora té finanční a další pomoci potřeba,“ vysvětluje Daniel Prokop.

Průzkum ČRo: EU by měla aktivněji řešit problémy třetího světa, míní 75 procent Čechů

Číst článek

Humanitární pomoc v zemích původu a pomoc nejpostiženějším státům Evropské unie podporují častěji lidé s vysokoškolským vzděláním.

Jako oprávněný důvod k uznání azylu většina dotazovaných vnímá válku. Víc než polovina lidí vidí jako legitimní důvod i politické pronásledování a perzekuci.

Oprávněné důvody přijetí uprchlíků v Evropě | Foto: Český rozhlas Median

„Nejvíc to platí pro válku, která ohrožuje životy lidí v té oblasti. Drtivá většina, 80 procent, souhlasí s tím, že je to oprávněný důvod, kdy by měl být uznán azyl. Většina lidí si to taky myslí u ekologických katastrof, nedostatku vody, sucha, záplav,“ říká Prokop.

„Je zajímavé, že víc než polovina lidí podporuje jako legitimní důvod azylu politické pronásledování a perzekuci. Menšina si to myslí u kulturního pronásledování, kvůli rase, kvůli sexuální orientaci a podobně,“ dodává sociolog agentury Median Daniel Prokop.

ČRo, Lenka Militká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme